mir se vini - poezi dashurie
NE ORA 5 50 ME THE LAMTUMIR ,LAMTUMIR PER JET,PERSE NUK E DI POR DESHIROJ TA DI
,MOS NE ZEMREN TENDE,KA ZA VEND TJETER DASHURI,E PREJ ASAJ DITE FAQET E MIJA ME
LOT,E TE MALLKOJ ,TY O IDIJOT,KU E LE PREMTIMIN,O DJAL QE MA DHE,JE DUKE E SHKEL, AS
PAK SPO E SHE,SE ME DO VEQ MUA ,NE DASHURI U BETOVE,QE I DO TJERAT KURR SME
TREGOVE,ZOTI TE DENOFT ,QE ME LE TE VETMUAR ,POR MUA EDHE ME SHUM ,NJERIUT TE PA BES
QE I KAM BESUAR
 

Nga bleona
sod ket dit me zemer te uroj shendet e lumturi qdo dit te uroj drita allahut
rrugen na ndriqoft gjeneti stacioni i fundit per ne qoft

te kisha ni thik zemren me captu ne vend te gjakut del fjala te
duaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

ndoshta sjam e bukur ndoshta sjam simpatike por mjafton qe e kam zemren besnike
mos e rrit mendjen se kerkushi nuk je fundi fundit per mua zero je

nga ilirja
 Pse me lendove
kur me the se me dashurove
por un prap te dua
dhe pse ti u talle me mua


kur jeta nuk jetohet,kur i dashuri te fejohet,kur zemra rrjedh gjak te zi,ashtu
ndjehem un pa ty.

Lere lotin tim te pikoj i qete,mos me kerko ne enderr se smund te me gjesh,mos me
kerko me se gjithcka ka mbaruar,jeto i lumtur me ate qe je fejuar.

Nje dite dielli me pa dhe me pyeti:nese kaq shume te mungon,pse se harron?,kurse une
iu pergjigja:A mund ti diell te jetosh pa qiell?

nga voglushjaveq hi, dal shpejt,skam koh me nejt,
ti la ty krejt, krejt jeni tu rrejt,moti ekam vrejt,
ma mir shkoni gjith me flejt..ciao!!

nga Dede
 


S'kam Lindur Me Vujt
Jam Msu Me Lujt
Kush Asht Viktim Duhet Mu Rujt

nga Dedë
 Nje Lot Per Ty, Nje Lot Per Mu...
Sa te Jam Gjall S'kam Met Harru...

nga DedëBuzqeshja jote me thot te dua..
Shikimi yt me tregon se smun pa mua..
Si qershi ishin buzet e tua..
i prita e i prita qe tme puthin mua..
Ti me bere Zemren shkrum..
Dua qe tme thuash Te Dua shum..
Ne boten te humber dhe pa shpres..
Sa shum deshta qe te vdes..
Kur e qeta ENJGULIN qe e kerkova..
Vdekjen me nje her e harrova..
Perqafimi yt me jep ngrohtesi..
Tash pe sho qe esht dashuri..
Vetem nje nga mendja sme hiqet..
Zemra jote per mu a po diqet?
Qfar mendim ke per mua?
Shka ndjen ti me te vertet per mua?
Dua qe tma tregojsh te verteten..
Pe shoh se pa ty nuk mund ta jetoj jeten..
Pa syt e buzet e tua jam e humber..
Kjo dashuria jon esht shum e bukur..
Dashuria jon duk dua qe te shuhet..
Kur nuk do te na humbet..!!

nga VajzaBabitEngjuli im
Endroj te gjej nje Njeri se e kupton fjalen dashuri.
Te shoh at dashuri ne syt e ti.
Endroj te perfundojn ditet se me vetmuan.
Te takoj dikend se me nje ZEMER nuk luan.
Te zgjohem me nje gezim ne mengjes.
Te di se me at dashuri dua te vdes.
Endroj nje njeri se me don dhe me gabime.
Endroj nje Engjul per tja falur zemren time.
Endroj te me shtrengonte fort ne gjirin e ti.
Por ku esht aj engjul ne ket dit te zi.
Aj engjul se dua tja lexoj deshirat nga buzet e mira.
Veq ket engjul e kerkoj skam tjera deshira.
Ndoshta aj do me gjen se Zemren e kam hapur per te.
Po shpresoj, se ne endra per nat e kerkoj me ze.
Te pres Engjuli im deri ne fund te jetes te pres.
Se kam deshir te jam pran teje deri sa te vdes.

nga VajzaBabit
I dua syt e tua te shkruar
qe kurr nuk do te jen te harruar
Buzet e tua te embla si qershi
kur i puth e ndjej qe me don vetem ti
Ma treguan nje Ndjej,
qe shum me pelqej
Me than se shpirti yt pa temin nuk jeton
me than se zemra jote timen shum e dashuron..!!
 

nga VajzaBabit
Zemra ime vetem ty te dashuron
kjo do te thot se jeta pa ty nuk vashdon
Per ty loqka ime e jap jeten time
Ket e bej se te dashuroj
Dhe nje ta dish se kurr sdo te harroj

nga VajzaBabit
 Te du per jet
Ti je dashurija e vertet
Te lutem zemer mos me le ne vetmi
Ti e din qe pa ty nuk mun te ri
Sa e sa te kam kerku
E tash zemer mund te them se sa te du..!!

nga VajzaBabitKur te pash per her te par
Nuk mujta ta them asnje fjal
Deshta ti puth buzet e embla
Se sa her i kam ne endrra
Me dukeshten sikur ishin mjalt
Po te them shkurt ti je djali ma i art..

nga VajzaBabitKta njerzt me dy ftyra
dosti jem veq seri i kqyra
Kan mbet pa besim
E jan mbet me trathtim
Ku jan mbet shqiptart e vertet
Qe ta japin besen per jet..!!??!!

nga VajzaBabitZemer me mua kshtu nuk te shkon
A e din bre djal se jeten ta baj monoton
Ti e ke tradit te luash me nje femer
E un baby ta plasi at zemer
Kadal bre djal mos luaj shum
Se ta baj veten tollusum..
 

nga VajzaBabit
Kur ne dy u njoftum
Zemra ime bonte bum bum
Emri yt i buker per shqiptar
Zemra ime te kam krenar
I mengjum je si professor
Po them qe te dua qdo or
Kur te shoh baby me sy
Dua qe tme thuash qe jam per ty
Ju luz zotit qe te pelqej
Ather te tregoj se shka ndjej
E ndjej dashurin dhe lumturin
Shpirti im pa tendin nuk rin
Ne endra per qdo nat te kam
Dua qe veq e jotja te jam
Nuk dua qe te shikojsh tjeter
Zemra per ty po digjet si leter....

nga VajzaBabitBehjbii dua dishka te tregoj
Ket kurr nuk do ta harroj
E kam pa nje enderr dhe qajt ame lot
Qe i dashuri im >Ti< deshti dishka t'me thot
Me thojke NUK Te Dua >ty<
M e thojke tjeter ksuh ne Zemer me ka hy
M e thojke qe Zemra per mua nuk pi rah
Me thojke qe per mua nuk ka ndjehna
Ahj folke pa u ndal e pa kufi
E un e mjera nuk mujta ta shikoj ne sy
Zemra ime u ndar ne >Dy< pjes
Tjeter deshir nuk kisha veq qe te >Vdes<
Me kto fjal bre djal ma shkatrove Jeten
Tash e humba >Besimin< ne vetveten
U mundova sa e sa te jem me >Ty<
Por mbeta pa shikimin tend ne >Sy<
Nje dit un e mjera isha veten ne shtepi
Dhe dola pak veten ta pij
Pina e pina dej i sosa paret
Pina e pina dej i harrova marret
Dola te hec vetum ne mal
E mendja veq te ti me shkonte bre >Djal<
Shkova ma ndej te nje Ur e vjeter
Dhe te pash ty posht me nje tjeter
Kerceva prej Ure dhe rash pran teje
Se deshira ime ishte qe te vdes para teje..!!
 

Alla tek ti u mbeshteta tu luta per ate qe
qe deshta me se shumti njet tu luta mem ndim
edhe fatin me me caktu te falemnderon ty o zot

Qe me ndimove ne ket bot te gjitha deshira mi
plotsove po fatin nuk ma dergove athua kush esht
fati im ku gjendet ai tani do te pres deri sa te vdes
vetem fatin e askujt mos ta rrembej

nga VajzaBabitune te reka ti te reka veshun deshun na zuni dreka
 

Nga hamiti
 Nuk jam poete,te shkruaj poezi
Por fjalen te dua,E shkruaj vetem per ty!
mos harro , edhe pse larg syt e mi po jeton
malli per ty gjdo dit zemren ma pervlon
kurr nga zemra nuk do te largoj
nuk dua as nje moment pa ty te jetoj
edhe pota me u rrotelu
un prap te du...
 çdo Dit pa ty, është sie një dit pa diell.
çdo mbrëmje pa ty, është si një nat pa yje.
çdo or pa ty, ësht si një jetë pa ndjenja.
çdo minut pa ty, është një minut si mos te isha në jetë.
çdo sekund pa ty, është si mos tmë reh zemra.


Larg, Malli kërkon të më afrojë afër teje por larg,
shume largë je .
Syt e mi të përlotur nga pritja e zgjaturë,
buzët e mija të përvluara nga etja ,
e vallë kur do ta shuaj këtë etje
Syri të kërkon, s'të gjen ,
vetëm loton dhe pret,
Zemra nuk i beson syrit ,
Qindra , mijëra kilometra largë neshë ,
Për ne nuk ka ndarje , por durim .

Nga LaBiNoTa


Dy fjalë që të gëzojn
dy fjalë që të hidhrojnë ,
dy fjalë që tër jetën ta ndryshojn

dy fjalë që kan domethënjen qka ndi unë për ty ,

këto dy fjalë dua që të mi thuashe edhe ti!

dikushë thot se këto dy fjalë nuk jan shumë,

por kan shumë rëndësi ,
me këto dy fjalë mundesh ta ndërtojshë një ardhmëri ,
edhe për këtë dua të ti them ty këto dy fjalë i dashur
TË DUA

 nGa LaBiNoTjA

 Loti bie nga Syri, kur ti se shikon..

kur te them TE DUA.. te lutem BESOM..!!
 SONTE E VETMUAR JAM PER TY PO MENDOJ
I THEM ZOTIT A THUA KU ESHT AJ A ME DASHURON A
MENDON PER MUA A DO TE ME THOT PERSERI TE DUA
UNE PO VDES TA SHO AJ PER MU SMENDON A THUA E DIN AJ MORE ZOT SE SHUM PO ME
LENDON.


I LUTEM ZOTIT QE TE SHO NE SY E TE THEM TE DUA VETEM TY
TE SHIKOJ E TE TREGOJ SE VETEM PER TY PO MENDOJ
ATEHER VENDOS TI A DO TE RRISH ME MU A DO TE SHKOSH ME NJE TJETER PO
PERGJIGJJA JOTE NEGATIVE
DO TMA HELMOJ JETEN...

XIXI
NGA
PEJA

 TE KAM GJDO GJE TE KAM JET TI JE
DRITA E SYVE TE MI TI JE
SHPRESA QE UNE KAM TI JE GEZIMI QE ME MBAN
TI JE GJDO GJE NE KET JE TI JE I VETMI QE E DUA
ME TE VERTET
 .HARROM.
...harroj puthjet...

...harroj fjalt e mia...

...harroj lotet e mi...

...harroj kohen ton...

...harroje dashurin ton...

...harrom mu...

...VEQ KURR MOS HARRO SE SI MU KURR SKI ME GJET... .ZORI
*sosht zor me than qe kam dashur nje trrathtar*

*po osht zor me than qe e du hale*

 
DIKUR.

DIKUR KA MET MARR MALI PER MU si MU QI UM KA MARR MALLI PER TY !!!

DIKUR KE ME VAJTU PER MU si UN QE VAJTOVA PER TY !!!

DIKUR KI MEM DASHT qysh TE KAM DASHT UNE TY !!!

PO SKI MEM GJET KUN SE TANI un E KAM TJETER SI TI AT HER !!!NGA:FITORJA

 Fjalët e mija ti aspak si kupton
Nuk e din që zemra ime vetëm ty të don
Nese me don mua tjeter mos shiko
bindu ne vetvete se vetem nje e don
edhe pse jam e re teper xhelozoj
nuk dua qeter kush vendin tim ta zavendesoj...


Malli për buzët e tua po më kall
takimin me ty po e pres me mall
Eja mos më le me lotë në sy
se keto lotë po derdhën veq për ty
 


Në tër trrupin shikimin ma lëshon
Më pëlqen kur më ngacmon
Me bisht të syrit të vështroj
Buzën ngadal e kafshoj
Ti mendjen ta tranoj
Por që të më ofrohesh, stë lejoj
Plas prej atje dhe vetëm fantazo
Se në realitet më tepër sguxoj
Digjem si prush se as njé her skam të të provoj..
Ndoshta në duar të më kesh për një sekond
Gati shansën ta dhuroj!
Por mos u mashtro më larg me shpresa të vazhdojsh
Se S objekt për njeri skam mu ba
Mor sjam e leht, jam e fshtir të kam than!
 

Sot ke diten e marteses
e un fundin e ksaj jetes
edhe guri sduron ka me plas
sa kjo zemer sa shum te ka dasht

Un si hen e ti si djell
ti ne drit e un ne ter
e per darsem ta qoj si dhurat
zemren time sa shum qe tka dasht

Let shkatrohet e gjith bota
Se kto vite ishin tkota
qe ti fala ty dhe jeten time
ne dor ti ta lash !!!

 U than gjethet e ksaj stine dhe ran para meje por kjo zemer qe te deshti tash po rrah larg teje.
Edhe boten te ma falin une prap dot vuaj
Kur edi se Dora jote mban Unaz te huaj
I kujtoj buzet tua dhe po e pys veten...
A me genjeve ti apo genjeva veten????
Shko jeto larg meje edhe pse te dua
Un sisha per ty dhe ti sishe per mua..
 
Jam pa dashuri, si gjepi pa pare
Kur sjam afer me ty digjem si cigare
Eja po te lutem mos me le ne vetmi
Se Zemra nuk don tjeter por vetem TY..
 

Nese lotet ne sy
te pikojne ngadale
kujto zemren time
qe dikur ta pata fale

nese e ndjen zemren
aq shum te lenduar
kujto si ndihesha une
kur me pate tradhetuar
 
Ta dhurova zemren
ti me lendove,
ta dhurova dashurin
ti se pranove
Ta dhurova syrin
ti me verberove
Ta dhurova jeten
Ti me ike bashk me te
 


 
Mos i beso askujt e mos e urrej veten..
Por me beso mua qe per ty e jap jeten
Edhe pse je larg asgje sme pengon
LARGESIA na ndan DASHURIA na bashkon

Tri lule ti dhurova ato prej zemres
Ti dergova Tparen per shoqri dyten
Per dashuri e treta te mbet kujtim
Per xhelozi

Me kujtime mos me mashtro eja te une
Nese me don Jam pa ty dhe po lotoj
Syt per ty do ti qerroj Ty te dua
Ty te pres Ne prehen Tend dua te Vdes

 


Sa bukur qesh sa bukur shiqon te dua
Per bese sa qe nuk beson qka me te
Than kur zemra ime vetem ty te done

Pse qe te dua kur ti sme do dhe une
Nje jete me ty dua te qendroj ne syte
E tu shofe trishtimin ne lotet e mia
Shofe shkatrimin

Je larg me kilometra por ne zemer
Ase milimetra asgje nuk dua prej
Teje vetem met pas afer meje

Nuk i besova veshve nuk besova
Ne mua kur me goje ti the
Se te dua Ma mire eshte te
Vdes ti mbylli keta sy se
Te jetoj ne ket bote
Pergjithmone pa ty

Zemer ty e din se sa te dua
Une thjesht nuk muj me jetu
Pa ty nese ti vdes edhe une
Me ty te ejtojme bashke edhe
Ne ate dunja tjeter

 Nese pyet per mua i thoni se ka vdekur
Nese kerkon varin i thoni se gjindet
Ne fund te detit nese kerkon trupin
I thoni se eshte mykur nese kerkon
Shpirtin i thoni se pushon diku
Nthellsi te tokes nese kerkon
Syt emi i thoni se nga lotet
U verbua

Nuk eshte edhe aq poezi dashurie
Por poezi vuajtje por nje
dashuri e madhe njekohesisht
Lind me nje dhimbje te madhe

Nese une do te vdes me mbulon
Dheu i zi mbi varrin tim do
Ta shkruaj te kam dashtur
vetem ty thikat i duroj
plumbat i pranoj por
Te ndahem prej teje
As qe e mendoj

E kam nje deshir oh sa eshte
E thjeshte me ti puth buzet
Tjeter skisha desht sa e
Embel eshte jeta sa e
Embel rinija por me e
Embla qenka dashuria
 Mos e shiko shkrimin por ruaje kujtimin
Nese une do te vdes kujtimi im do te mbes
Te dua me zemer e jo me interes per tere
Jeten time deri sa te vdes

Nese ke sy shiqom Nese ke Vesh degjom
Nese ke Shpyrt sherom
Nese ke Zemer dashurom

Nje Zemer e vetmuar
Qet gjak po pikon
A ma din hallin
Se zemra ime
Vetem ty te don

Nese te dua me don dhe ti mua nese
Te urrej me urrej dhe ti mua Por
Nese vdes jeto jeten pa mua dhe
Mos harro se nje engjull te
Ka dashuruar

Deshiroj te kem krah te fluturoj
Te zbres ne buzet tua te puthi
Fort dhe te tregoj se vetem
Ty te kam dhe sa shum te DUA

Te Dua te pres pa Ty zdo te Vdes
Me Yjet e Nates ty te pershendes
Atje ke ni Lum ku ka Lule shume
Kur te jesh ne gjum vi te puthi une
 Ne nje lule kam marr er ajo lule
Me ka therr me zemer se te
Kam shkrua une ty per
gjithmon te dua

Fotografin tende ne dor e mbaj
Kur te shiqoj filloj te qaje
Te qaj se shum larg ke
Qilluar por te betohem
E dashur se kurr per
Jete skam me te harruar

Akullorja e ftoft buzet mi
Ka ngri vetem puthja jote
Mundt me mi shkri

Vala 900 Personin qe e keni
Kerkuar ne ju eshte dashuruar
Nese edhe ju e dashuroni
Ju lutem nje SMS ja dergoni

Cka don me te then
qka don me te shkru
qka don me teper
se fjalen te DUA.

Larg kemi qelluar
shume shume kilometra
por shpresoj qe zemrat tona
sjan as me milometra.

Te dua te dua
nese nuk beson
pyete zemren time
ajo te tregon.
Jetën për ty do ta jap, vetëm ty të dashuroj.!!
Zemrën time do ta jap,dhe askush nuk mund të më ndalë..
PSE-Pse xhdo nat une të kujtoj..?
Pse xhdo nat une të ëndroj..?
Pse xhdo nat, une qaj për ty
Emrin tënd përnat e përmendi.
Qka me i be ksaj zemrës se shkrejtë, që smë la të jotoj rahat në ket jetë..!
Kur shof dikand në rug, mendoj se ti..!
Ah une e shkrejta, jam tu vedk për ni djal të ri.
Pse ndodhi aj djali të jet ne zemrën time, kur do të më hiqen mua kto kujtime..??
Qko po ndodh o zot, qka po ndodh me mua ..
Hiq spo e di,pse qa shum e dua..!!
Kur do të jet mjaft, për të mos kujtoj, se gjysmën e jetës aj ma ka ngrëne..
Nuk e disha se do të ndodh kjo punë,por pse mu shtau edhe një mërzi..??
Se për ty ore djali i shkrejtë,edhe natën nuk muj me flet..
Nuk mendoj për as gje tjetër,emri yt nuk zen vend tjetër.
Por me ma than fjalën **TE DUA** ather mundesh me më qetsua.
U dashurova qysh në femijeni, smundje keqe paska qen edhe kjo dashuri..
Se s'besoj se mund të jetoj pa ty.!
Zemra ime gjithmon vajtonë.
Syt e mi gjthmonë lotojn.
Emri yt në zemër më flen, me krah hapur gjithmon të pret.
Pa ty syri kot lotën.
Pa ty zemra kot vajton, vajzat tjera i dashuron dhe mua më haron..!
Ditët po kalojn, po arin në fund por dashurin qe e patëm, mos mendo se do ta gjejsh dikund..!!
Do të mundohem me të haru, por hiq se di si me vepru.!!
A thu do të jem gjall o zot..??
A po do të më mbulojë kjo tokë..!!

 


Një djal të bukur, e kam pas..
Me gjith zemër e kam dasht..
Ah më iku, më la në vetmi,a kasj i thonë dashuri..??
Ah shum herë e kam kshillu,as kënde me e lendu.
Gjthmon ngat vetës e afroj, me gjth zemër e dashuroja..Pranë dritares ri dhe prap mendoj..!
Pse mos te të kem pranë kur të dashuroj..?
I kujtoj natët me ty qe i kalova..
Sa puthje më dheve,e sa të dhurova..!!
 
Pa ty nuk mund të ri..!!
Pa ty jeta më bohet hi.
Pa ty vorri nuk më parnon..
Se zemra vetëm ty të don..!!!

 


Pse e denon vetën dhe mua..??
Pse e fik dashurinë qe e dua..??
Pse e shkel fjalën që ështe..??
Pse sot më urejn mua..??
Kur e di se ende TË DUA...


Përsr sonde yjet nuk shkelqejn..??
A thu edhe ata, mungesën tande e ndjejn..??
Të lutem mendo pak në mua..
Dhe ne zemrën tënde ruaj një vend për mua !!

 
Jam tu u menduar..
A e din zemër se sa fort të dua...??
Kur të bish të flish,leje edhe një vend për mua

 
E dashuruar me kohën, e djegur nga malli..!
Gërkoj dashurinë e vjetër, për të cillën e dhash jetën.

 Pa ty jam një lule vishkur, të lutem mos mu largo.
Zemrën qe të don mos e lendo..!!

 
Mos je ndonjë drit..??
Drit perendie..??
Lum kush të ka afër qe ri me tije..
Mos je dnonjë hije,hije rinore..??
KTHEMA ZEMRËN TIME QE MA MORE..!!Qdo dit pa ty,ështe si një dit pa diëll..!!
Qdo m'brëmje pa ty, ështe si një nat pa yje..!!
Qdo or pa ty,ështe si një nat ndjenja..!!
Qo minut pa ty,ështe si nje minut mos të isha në jet..!!
Qdo sekund pa ty ështe si mus t'më reh zemra

---

U bëfsh yll,që shëndrit.
U bëfsh jet pa fund.
U bëfsh gjthqka që une dua.
U bërsh ver pa vjesht.
U bëfsh Bur pa Grue.
U bëfsh jeta ime, edhe pse s'do jesh me mua..!!

---

Mos më largo nga zemra, nese jam larg nga syt e tu..
Mos më thuaj, jeto nese nuk jam fati yt..
Vazhdo jeto,dhe vetëm mos haro..
SE SI UNE QE TË DUA, ASKUSH NUK TË DON..!!

---

Ndoshta isha pak e re.
E besova qka më the..
Ti thua se ke ndrishuar,por më trego ku kam gabuar..?
Tash bon qfar të duash,por zemrën mos ma vre..
Veq mos haro se ende të dua...!!


Koha po kalon,vitet po shkojn..
A thua dunje her për mua mendon..??
Se me një pik shpres jetën e jetoj..
Po pres me lot në sy,të kthehesh përseri, e të me largojsh ket vetmi..!!
Dit e nat po qaj po lotët nuk të bien pran..

---

Dashrija pa takim, si vetura pa benzin..
Dashurija pa puthje si mobili pa mbushje..
Dashurija pa sex si cigarja pa shkreps

---

Zemra e Anilës ështe si gurr..
Hin e nuk del kur...!!
Zemra e Fato's si holel..
Nuk miret vesht kush hin e kush del

 


Mos mendo se të kam haru..
Me gjith Zemër të kam dashur..
S'të haroj jo kur, në jet..
Pasi të dua me gjth vullnet..Ka shum ditë, qe sjmi pa..
Gjumi më del në mes të natës..
Më ke prekur pa pushim..
Më ke puthur pa mbarim..
Të ëndroj ty përsei, SHPIRIT IME..
 


Në kët natë plot me shi..
Më shkoj mendja,te ty..
Tut shiku ne fotografi, më kujtoj ni lot nga ti..
Po mendoj nat e dit, ku ja ku më ke ik..!!
 


Ne qoft se të humbi une ty,do të më humbish edhe ti mua..
Po ma shum, do të humbish ti se sa une..!!
Mua shum do të më dashurojn si ti..
Por ti askush nuk do të dashuroje si une...!!

 Nese dikush në botë të don,dije sa jam une..
Nese në bot,dy persona të duan ty, dije sa e para jam une..
Nese në bot, nuk të don askush,dije sa kam vdekur une..!!

 Sonte flejn ata qe jan të DASHURUAR nga dikush..
A ato të zgjuar jan, ato qe duan dikand..
Ti flej rahat, se ke DIKAND ë të don..!!


Oj haxhic mori loke, me haxhin pse u roke,..??
Kap për funi tërt urfuni..
Kur sta qet pse ja ngjet..?
Kur e shef, se sun duron, pse me zort ja kërkon..!!

 
Dashuri moj dashuri..
Kush ta vur emrin ty...??
Pse nuk të qun në pleqni..??
Por të rit i bëre hi...!!
 
Djali i thot vajzës
Nuk të dua..
Vajza i thot djalit :
Qka më inteseson mua !! HeHe..
 Ne vajzat jemi të shkrejta..
Me mend të lehta..
As pak nuk mendohena..
Por vetëm dashurona..

 
Lojën tande kur se haroj..
Si dhe dashurinë, sa her në mendime do ta kujtoj..
Për veq ty i dashur,në zemrën time tjetër djal, smund të kujtoj..
Dhe të ta treogoj të vertetën,për veq ty tjëtër nuk parnoj..!!!Në emër të jetës, joto me mua..
Në emër të dhimbjes, vuaj me mua..
Në emër të dashuris,thuaj Të dua..
E kur të vedes une, ti të jesh me mua..!!
 Edhe pse je larg, sa gjë smë pengon..
Largësija na ndan..
Dashurija na bashkon..!!
 
Kujt tja them,hallet e mia.??
Më shkatroj,kjo dashurija..!!
Në vetmi tash ri vajtoj..
Smundem SHPIRT TËT HAROJ..!!!

 Nga maja e malit
nga dega e pemes
të qoj përshëndetje
nga mesi i zemrës
 E dua Tetovën
e dua një emër
të dua ty
me shpirt e me zemër
 Edhe pse je larg
asgjë nuk më pengon
se kjo zemra ime
vetëm ty të don

Nuk të dua me hile
as me politik
të dua me gjith
zemër e me shpirt
 Dora po më dridhët
zemra po më qane
e kujtoj unazën
qe ma pate dhan
 Qka don me të than
qka don me të shkru
qka don ma tepër
sa fjalën të du
 Të dua të dua
nese nuk beson
pyete zemren time
ajo të tregon

Lotët më rrjedhin
e syri më qanë
për ty o i dashur
qe stë kam pranë
 Hape zemrën dhe vajto
hape dritarën dhe shiqo
hape letrën dhe lexo
të kam në zemër
mos haroooo!!!
 I hidhur ështe duhani
e hidhur ështe rakija
por ma e hidhura ështe
--ndarja nga dashnija—
 Të dua të pres
nuk dua të vdes
me ylzit e natës
une të përshëndes

Sa të veshtira jan ditët
kurr syri loton, kurr
zemra nuk e ka afër
ata qe e dashuron.
 Si hana në lindje
si dielli n’perendim
thura keto vargje
për ty shpirti im…
 Sa lule ka pranvera të gjith kan arom.
lulja ma e bukur ështe dashurija jon.
--
Nese të pyet dikush a e don dikënd,
mendo për mua e thuaj po
--
Ska pranvera pa lule
ska dimër pa stuhi
ska njeri pa dashuri
ashtu as une nuk
mund të jetoj pa ty!!
 Mos mendo se stë kujtoj
mos mendo se stë ëndroj
mos mendo se tkam harruar
por mendo se sa shum të dua
 1+1=2, të dua vetëm ty
5+5=10, të dua për jet
nash me plus, nash me
minus nash me pjestim
të dua shpirti im

 L-etren tende e mora
O-sa u gëzova
V-etem dy fjal i lexova
E-dhe letren e kuptova
 Me mire vdis se jeto
Me mire vuaj mos
......dashuro.....
 Mos ma shiko shkrimin
por mbaje kujtimin
në qoft se vdes
kujtim do te mbes
E bukur nuk jam
As simpatike
Mjafton te jem ndaj
teje !! Besnike !!
 Shoqeria kujtohet
Tradhetia sharohet
Fjala e keqe në zemer
shënohet
Vajzat janë katile
dashurin e qajn pa hile
Djemt janë te but
dashurin e kan të shkurt
 Nëse s´me mer mua
mbaje kujtim ....
Nëse te lind vajz leja
emrin tim
Nëse je shqiptar
Si shqiptar qendro
nëse je tradhetar më
mire mos JETO......

Mbylli sytë një here
Bëne zemren gurë
Haroj avanturat
Dhe mos m´tradhto kurë

Një bilbil i shkruar
në qiell fluturon
Një puthje nga zemra
.......................... ja qon
 Dy zemra jemi
Një shpirt kemi
Më mir të vdes
Se pa ty të mbes
Edhe nëse vdes
Në atë botë të pres
 36 shkronja i ka alfabeti
vëtem shkronja _
në zemer më mbeti
 BUZËT
Nuk jam poet,
të shkruaj poezi
Por fjalën të dua,
E shkruaj vetëm për ty
Bilbili në degë
Sa bukur këndon
Ti puthsha buzët
Ti që e lexon
Për ty që të dua
Do të them sukses
Për ty kam lindur
Për ty do të vdes
 DËSHIRA
E kam një dëshirë
Oh sa është e thjeshtë
Me ti puthë buzët
Tjeter s'kisha deshtë
Sa e ëmbël është jeta
Sa e ëmbël është rinija
Por më e ëmbla
Qenka dashurija
 LOTI:
I ra zemrës e biroj
I ra gurit e shkatroj
I ra lules e vyshku
I ra hekurit e ndryshku
Ti aspak s'kupton
Se c'eshtë dashurija
Ti fare nuk e dinë
sa e idhët është tradhtija
Të vështira janë ditët
Kur syri loton
Kur zemra nuk e gjenë
Ate që shumë e don
Fjalët e mija
Ti aspak si kupton
Nuk e din që zemra ime
Vetëm ty të don

me fal me kupto
 te lutem digjo
dashuria jon kur nuk dua te m´baron
me beso zemra ime vetem ty te don

cka me vyn kjo jet e kjo pasuri
kur e kame hup te shkreten dashuri
100 vjet pa ty sell me lot e pa gjum ne sy
nese vdes i ri vdes vetem per ty
 Mërgimi

Për ty mor bir që aq larg të lash
Që sot ditlindjen gëzuar s të thash
Ti u rrite u ngrite e un mbeta larg
Që loti pa dashje më rrjedh si varg.

Eh mërgimi mërgimi sa njerz kan than
Që kaq shum shijuar edhe vet e kam
Sot disi forca e ndjenjave lëshuar me ka
Gëzuar ditlindja e djalit nji shoqe me tha.

Eh jeta si jetë kuptohet von
Kur mergimi rënd mbi supe pushon
Kur rinia shkoi pa u hetuar fare
Edhe mergimi si rrug margjinale

Disa qeshin se si asht e mundur kjo
Lexo me shpirt por edhe mëso,
Se jeta asht jet të lutem beso
Dhe ardhmerin të lutem nderto
    Me mungon:

Dhembja ne gjoksin tim
me rendon shum per ty
kur malli me buzeqesh,
dhe ne zemer po me rri.

Ka zen vend dhe nuk luan dot
qe me ben syrin me lot!
qe me dridhet buza e that,
shpirti digjet flake-flake.

Shum rend qenka keshtu t'jetosh!
me dhembje, mall, e dashuri
perse zemra nuk gezohet dot,
perse shpirti rrin n'vetmi.

Kur ti lexosh keto rreshta
mendo se jam afer me ty
te tregojn shkronjat e zeza!
sa me mungon mua ti
   
 


Në gjum kur rash,
Në ënderr të pash,
Në kamb u ngrita,                                                               
Emrin tënd bërtita  
Dy zemra
Dy shigjeta jeni
shoqe të vërteta

 unë të dua
sa jeten si
Romeo me Xhulieten
Unë jom gjak
Ti je prush
Me na nda
Smundet kush

 Më mir i varfur
E patriot se sa
I pasur e IDIOTMos të rritet mendja
Se as kushi sje
Se fundit fundit
Për mua ZEMER JE
Mos ju beso shoqëris
Që të tradhëton
Por besom mua
Që me të vërteten ta tregoj.
Të dua pa mas
Të dua pa dallim
Të dua më shumë
Se shpirtin tim
 


                                                              

Le ta din gjith bota
Por kjo vlen
Vetem për IDIOTA

Nuk të dua
Me politik sikur
Rusi me amerik
Por të dua me dashuri
Si kosova me shipri
Ai djal i poshter
Që vajzen e treadhton
Emrin shqiptar nuk
E meriton
 Të uroj suksese në pun
Të uroj suksese në shkollë
Të uroj suksese në gjdo rast
Por vetem me një tjeter nuk të uroj fat.
Të kam shpirt
Të kam zemer
Kam dëshir
Të kemi një mbiemer.
 Ftoni është i fort,
Pjeshka është e but,
Dashuria ime nuki takojn gjith kujt.
Bot moj bot e shkret
Asgjë spaska të vërtet
Të gjith kan me vdek
Vetem kujtimet
Kan me mbet.
Nuk të dua për bukuri
Nuk të dua për interes
Nese është nevoja
Për ty do të vdes
 


J –u më pyetni se kënd e dua?
U – sa pytje e lehtë për mua!
V – etëm shkronjat e para lexoni
E – pastaj do ta kuptoni.
Kurr nuk e kisha besu
Që ket ma bën ti mu
Por fati është i till
Duhet me mendu mirë.
Ishte ënder e bukur
Këtë natë që e ënderrova
Neser në mengjez
E vetmuar u zjgova.
 2 + 2 = ? 4 + 4 = ?
për matematik asgjë nuk di
por për dashuri ta boj 8 me 2
të dua të dua as pa kufi
por ti i dashur më le në vetmi
dora ime shkruan
zemra më tregon
vetem për ty e dashur
as pak nuk pushon.
 


As tigri e as luani
As deti e as oqeani
As bota me shum mundime
S’mund të largoj nga zemra ime.
Për ty i dashur kisha pranua
Me uj të mxet me u pervlua
Me gur të mullinit me u blua
Vetem prej teje mos me u laegua.


    Ti je shpres ti je gëzim
Ti je loqka e shpirtit tim
Të kam hanë e të kam dritë
Të kam zemer e të kam shpirt
Mbes ne shpres pa durim
Që të me bëhesh FATI IM.
Mos prit prej meje
Që të them TË DUA
Kur e din se sje për mua
ZEMREN time e ke lëndu
Tash mos prit që unëu në du
 Mos mendo se do largohesh
Dhe do kthehesh përseri
Se ne zeemren time
Sdo të kesh dashuri!!
1000 persona i shiqoj
100 persona i adhuroj
10 persona i simpatizoj
1 unë e dashurojska pranver pa zambak
ska zemer pa gjak
ska dimer pa stuhi
ska rini pa dashuri.
 


Të dua – shqip
Jeg elsker deg – norvegjisht
I love you – anglisht
Të dua për seriozishtë.
 


Ne këtë natë të qet
Pran dritares qendroj
Shiqoj yjet lartë
dhe për ty mendoj
naten e mir
gjumin e ëmbel
kon ta don zemra
e pavsh në ënderr.
 Fjala e fundit shumë
E vështirë me në fund
I dashur të them lamtumir.


Perse sonde po hesht?
Perse nuk po flet,si dikur?
Me duhesh me teper,se kur!!
Fol te lutem?Heshtja me mbyti...
Me thuaj se dashuria jon jeton...
Me thuaj se kur,zdo te jemi te ndar,
Ty perseri po hesht?
Ty ndoshta flen?
A`po floket tjetres ja ledhaton?
Ku ta dija une,se sa si une i mashtron..
Nese flen zgjohu,me mungon fjala yte
"Te Dua,sa ska me"
ZGJOHU SONDE UnE Te PrEs Me FJALET E TUA DUA Te VDES

 


kur jeta nuk jetohet,kur i dashuri te fejohet,kur zemra rrjedh gjak te zi,ashtu
ndjehem un pa ty.

Lere lotin tim te pikoj i qete,mos me kerko ne enderr se smund te me gjesh,mos me
kerko me se gjithcka ka mbaruar,jeto i lumtur me ate qe je fejuar.

Nje dite dielli me pa dhe me pyeti:nese kaq shume te mungon,pse se harron?,kurse une
iu pergjigja:A mund ti diell te jetosh pa qiell?
 


Profesorja e gjuhès, Dona.
E'shtè sllave,
jeton nè Berat,
pak e çuditshme,
mendon tè rrokullisi
botèn.

Dèshira e tij.
Dèshira e tij,
èshtè qè tè
shkruaj pèr tè
njè poezi.
E'shtè i mirè.

Ajo.
Ajo shpreh
njè dèshirè
shqipètare.

Disa zèra.
Disa zèra duan qè
t'ju kushtoj poezi.

Pèr babain e Ergysit.
Donte ushtarèt,
dèshirè e veçantè,
nè ushtri thonè qè
bèhet usht.

J-u më pyetni Kënd e dua
U-h sa lehte pyetje për mua
V-etëm shkronjat e para lexoni
E-me një herë do ta kuptoni


3 Magical Words...

Mos rri shum në mendime
se ta kum fal ty jetën time
Të kum than mos qaj me lotë
se ty të dua ma shum se krejt në botë


Even When We're Apart...

Në mesin e natës
në terrin e zi
une rri i zgjuar
dhe mendoj për ty


Say It With Roses...

Dëshiroj të shof me sy
të mos digjëm mall për ty
Sikur të ishe rreze hana
do të hy në dhomën tënde
Vetëm ta dish se sa të dua
Sdo të jetojsh asnjë orë pa mua


Love You Sooo Mooch !

Zemrën ty ta dhurova
gjith natën pa gjum e kalova
Për ty un mendova
dhe krejt u tranova


Love Your Lips !


Ti je shpres, ti je gzim
ti je loqka e shpirtit tim
Të kam hanë e të kam dritë,
të kam zemër të kam shpirt.
Mbes me shpres dhe me durim
qe të bëhësh shpirti im


I Love You...

Larg meje po jetone
zemra ime të kërkone
Qaj me lotë, une pa pushim
sa të dua shpirti im.


Sealed With Kisses !

Me dorë të shkruaj
me zemër po vuaj
pse je larg meje
më le të vvetmuar.
Sa ditë të mërzitshme
sa natë të qetë. të shkruan
shpirti im se të don për jetë


Together... Forever !

Malli për buzët e tua po më kall
takimin me ty po e pres me mall
Eja mos më le me lotë në sy
se keto lotë po derdhën veq për ty


I Love You !

Një akull i ftoht buzët
qmi ka ngrir
vetëm puthjet tua
mund të mi shkrin


Missing Our Togetherness...

Zemra ime pikon gjak
jo nga shum por nga pak
Po vajton për dashuri
për mua dhe për ty


A Warm Hello !

Zemra ësht e kuqe
e me shum kanalle
Të dua ty i dashur
me shpirt
e jo me hajgare


 


I Treasure You...

Larg meje je, në zemër të kam
prej zemrës ime smundësh me dal
Thikat i pranoj, plumat i duroj
po ndarjen prej teje as qe e mendoj


Endrrat dhe hija ime


ti je ëndrra qe ëndrroj ti je shpirti qe me mban
te takova dhe me ike tash te ndjej qe ste kam pran
ti je shpirti qe m'frymon fryma jote gjall me mban
ti je hana qe ndricon rrezet tua drit me bajnti je djell qe ngroh cdo gje edhe ngroh shpirtin tim
ne munges sot kam driten kur ti gjindesh ne mergim
a thu shpirt ti sot kënd nxen pse me ftof trupin tim
nuk je akull qet me ngrish por ti ftof gjakun tim
mos mos moj bukuroshe mos me thuaj se s'me do
sot kur krejt me perfitove pse me ik e me mallko
mos oh djell mos ma kthe shpinen mos me le te ngrihem gjall
mos o hen mos ma ndal hijen vetem hijen ne shoqri kam
hija ime me je ti ti me ndjek hapat pa ndal
sot kur un rrij i ulur ti mbi kok a thu pse qan
hec o shpirt me perqafo me puth buzet dhe me shtrego
mos me thuaj se s'me don kur e din se me takon
ti je ëndrra qe ëndrroj dhe reale sonte je
ti je djelli qe me ike sot perseri mu me nxe
ti je hëna qe u largove edhe terr krejt mu ma ben
ti je hija qe me ndjek perfitove shpirtin tëm
E Imja Je


Ndaj syve te ty
Valet e detit skan ngjyre
Ndaj zerit tend te embel
Era qe fryn nuk degjohet.
Ti je nje deshire magjike
Qe cdonje deshiron te kete
Deshira ime u plotsua
Se te kam ty per jet.

Ti je nje ender e nates
Shum here per ty enderoj
Kur vjen ne endren time
Dije se shum te dashuroj


Ne kengen e bylbylit
Emrin tend e degjoj
Ne bukurin e qjellit
Ftyren tende e shekoj.
Vall pse nuk me don


Sa her qe te shoh ty
syte me mbushen me lot
dhe ather e pyes veteveten
valle pse nuk me don
*************************kur je me te rryges
behesh qe sme sheh
dhe i harron puthjet
qe dikur mi dhe
*************************
sa her qe mbes vetem
ndalem dhe mendoj
se a esht e vertete
se po te pres une kot ?
**************************
te kam dasht bre djal
ma shum se vetveten e
tani ti me shkove e
zemren time e shkatrrove.
E di vendin
Ku banon
E di mendjen
Cka mendon
I di ruget
Ti ka shkon
Vetem nje
Nuk e di a
me dashuron
ende ti

Moments Spent Without You...

Buzët po më dridhën
sytë më pikojn lotë
zemra m'pikon gjak
aq shum qe të dua
por të kam shum larg
 
        


Me dor po shkruaj
me zemër po vuaj
me lot ne sy po mendoj për ty
gabim qenka kur te dashurosh, e sidomos gjithkujt kur ti tregosh :-[
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
A_to fjal qe ti kame then
R_uaj ne kujtim për gjith mon
L_argesen tënde kurr nuk do ta harroj
I_shte një moment qe
N_uk munda te ndaloj
D_isa sjellje tuja
A_h qe shpirtim ma trezojn  :love:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
A do të me kuptosh
ndonjë here ne jet
qe vetëm ty te kame
dashtur dhe ende te DUA me te vërtetë :puth
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Edhe kenga e bilbilit pa ty me duket vaj.
Edhe nëse gezohem pa ty më duhet te qaj!
Edhe pse ike nga jeta ime s'të ngaj!
Kujtimet me ty ne zemër i mbaj :perqafim
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
S'jam I Bukur S'jam Tradhtar
Jam Besnik E Djal Shqiptar :tym

A_t moment kur te pash
U_n ne ty u dashurova
R_ri ne mendime e kurr me nuk te takova
O_h sa kisha dashtur vetëm edhe një çast te takoj
R_ri I ulur,por me mendje gjithmon duke te kërkuar
A-thu a është jet ty met taku  :-[
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jam ulur dhe po të shkruaj
për me te treguar se për ty po vuaj
ishe e gjitha për mua por
ti me le ne vetmi,
kotë mundohem te kthej prap
se ti s`me shikon as pak
te lutem ty Dashuri
mos ma helmo jetën ne rini
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Të shkruaj leter ty smundem,
S'mundem qoftë dhe një fjale
Do te trishtoheshe nga lotet përzier me germa,
E di, do shkreheshe patjetër ne vaj.
Por unë nuk dua te te trishtoj ty
Ndaj po e pertyp te cmendurin mall.
Lotet po i derdh diku
Dhe letren po e dërgoje te bardhe  :)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Ishe ulur me një kopsht
dhe kendojshe një keng dashnije
ma permende emrin tim
oh sa ze te ëmbël qe kishe
me hetove se te pטrcjella
dhe me the,eja i Dashur se
për ty po me digjet zemra  ><
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
L_ulet si dikur
O_h as kush smi ka sjell
Q_eshjen tënde te lumtur
K_urr sdo ta harroj
A_rdhmerin tënde as një her nuk e refuzoj

E_ja E dashur

P_o te shkruja sonte
R_reshta te te dashuris
I_sha i vetëm
S_yri me loton

H_eshtjen nuk mund ta duroj
T_e lutem kthehu e dashur
E_ reja gabon
N_uk kerkoj shum
E_ja e dashur pran meje mu afro
S_epse vetëm ty te dashuroj  :love: Nese prej meje mendja s'te hiqet,
Nese per mua zemra te digjet,
Ateher afrohu dhe me prit pak mua,
Se do te vij ngadal qe te them TE DUA

---------------------

Te puth buzen qe te flejsh embel,
Te puth syrin qe te shofish enderr,
Te puth faqen qe te ndjehesh mir,
Me 1000 puthje te them naten e mir.

Të dua, për ty vuaj!
Të dua, për ty shkruaj!
Të dua, për ty ëndëroj!
Deri në vdekje ty s’të harroj!

-----------

Një ditë Zoti po mendonte,
diqka zemrës time ti dhuronte..
te gjith engjujt rreth vetës mblodhi
dhe për zemrën time vetëm ty të zgjodhi.

-----------

Ti fali syt, nëse ti i shikon!
Ti fali duart, nëse ti i shtërngon!
Ta fali shpirtin, nëse ti më përqafon!
Ta fali zemrën, nëse ti më don!

Në mes të natës po kërkoj dritë..?
Në mes të borës po kërkoj ngrohtësi..?
Në mes të dimrit po kërkoj veren..?
Në mes të zemrës tënde s’mund ta gjej vetën..?

-----------

Si ndihesh sonte kur afer sme ke?
Si te kalon nata kur mua sme sheh?
Si te rin qeta buzet e tua?
Si te shkon kjo jetti zemer pa mua?

-----------

O bilbil I bukur shko ku te them un,
Nese e gjen ne gjum puthe nje her nga un,
Nese e gjen te zgjuar thuj,
Se ende nuk e kom harruar……?

Qme duhen syt
kur nuk shihemi?
Qme duhen kembet
kur nuk takohemi?
Qme duhen krahet
kur nuk perqafohemi?
Qme duhet zemra kur
nuk dashurohemi

-----------

Pash nje lule dhe mendova: erdhi pranvera…
Pash shiun dhe mendova: Dikush atje lart po qan…
Pash trishtimin ne syte e nje femije dhe mendova: Ndoshta ka nevoje per ngrohtesi…
Dhe me vone te pash ty dhe ne fund e kuptova se kam akoma nje arsye per te jetuar.

T'kam dasht me zemet t'kam dashut me shpirt
Qe ti prej meje do me ik kurr nuk e kam dit
Nje zemer e pata dhe ate ta fala
Ma more ma theve dhe per jet ma ktheve
Me fjal me the te dua
Me zemer me the sje per mua

-----------


Dua te shkoj
Dua te harroj
Por dije nje gje
Qe gjith te perkujtoj

-----------

Ne thellsine e zemres time
eshte vendos nje emer
Pergjithmone kete emer
do ta mbaj ne zemer

Lumturine kerkova por une nuk e gjeta,
Idealen ma dhurove ti vet por kurre nuk u zbeha,
Dashurine per ty e ruajta ne fshehtesi,
Por i kam treguar dikujt dhe ti mire e di,
Sa here ti me vjen prane meje,
Une bie ne mendime sepse ti je ilaqi i zemres sime

----------

Dashuria u jep mend
Ayre që s'kanë
Ndërsa u merr mend
Atyre që kanë

------------------

Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpyrt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt

Nenaten e qete
ne gjumin e lete
kur me kujtohesh
ti nuke mundem me fjet

------------------

Pse mkriove perendi qe te vuj per dashuri
Pse me lindi nena ime qe te jam me shum kujtime,
Oh kjo jete sa e shkret un pa ty vetun me ndejt.

Rruget jan te gjata
Netet jane pa fund
Qendroj larg teje e ste gjej askund,
Eja ti pran meje mos me le ne vetmi
Lejoma te puthi njeher dhe t'a largoj ket merzi.

Njeriu pa dashuri si nena pa femije
Buza e pa puthur si lulja e keputur
Zemra ne vetmi si bora u shkri...

---------------

E pranoj se jam fajtor qe ty zemren ta kam thy
E pranoj se kam gabuar qe ty shpinen ta kam kthy
E pranoj se zemra jote dhimbjet nuk i meriton
E pranoj se n'jeten time me mungon me mungon
Jo s'te harroj kurre s'mundem ty t'mos dashuroj

----------------------

E mallkoj diten qe te pash.
E mallkoj shiqimin qe ta dhash.
E mallkoj buzqeshjen qe ta dhurova.
E mallkoj veten qe ne ty u dashurova.

do te behem zog
e ti se do te me njohesh
do te vi ne dasem
kur ti te martohesh
do ti bi daulles
per lamtumiren tuaj
kurse une i mjeri vetem,
vuaj dhe vuaj

te deshiroj
fat ne jet
nje trup me shendet
ne shtepi harmoni
dhe dashuri pa kufi

------------------

Ore djal ore djal
po ti tham nja dy tri fjale
sie ke nis hiq mire s eki
po veq vazhdo se vete e di

kur te lodhesh nga kjo loj
mos mendo t'kthehesh perser
s edhe une do di te jetoj
ta bej jeten sikur ti....!!

------------

zemra zemres
i bon lutje
dashuria e par
fillon me Puthje
zemra e femres
esht hotel
kush don hin
e kush don del
po zemra e mashllit
esht si gur kush hin
brenda nuk del kurr

----------------------

Nuk jam poet,
të shkruaj poezi
Por fjalën të dua,
E shkruaj vetëm për ty
Bilbili në degë
Sa bukur këndon
Ti puthsha buzët
Ti që e lexon

------------

Sikur lulja pa arome
sikur perla pa shkelqim
ashtu do ngelem une
n,q,s ti nuk je shpirti im

-----------------

Dashuria fillon me nje shikim,
vazhdon me nje buzeqeshje,
zmadhohet me nje puthje,
dhe perfundon me dy pika lot.

--------

Zemra lengon
vajtimi shpejton
dashurinë e parë
do ta kujtoj edhe në varrë.
Do te bëhem shkrumb e hi
do te tretem nga një dashuri
zemra me thot të dua
pse me ben kaq shumë të vuaj?

Gjithmone kan thënë
nga urrejtja e tepert
shfaqet ndjenja e dashurise
dhe shfaqet ne horizont.

Eh ta dish sa shume te dua
do te rrije veq me mua,
dua ti ndjej buzet e tua,
dhe fjalet qe vetem ti mi thua.

---------

Une dhe ti
ti dhe une
me nje fjal te
DUA SHUM

--------------

Kujt i thua lule
kujt i thua hen
kujt i thu princeshë
si mu ke then
A te duket njejte
kur e perqafon
athu nje qast ndalohesh
mbyll syte e më kujton..!
Athu te rren mendja
me kerkon ne shpi
po vendi im eshte bosh
une mungoj te ti..!!
 
Mbi dritare nata derdh qetsine
dhe shiu i furishem shoqeron vetmine.
Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
një zemër te vetmuare mbushin shprese.
Heshtja mbreteron...
Dy sy tevegjel ngadalë mbyllen...
një buzeqeshje e ëmbël
vjedhurazi shikon
dhe niset ne kerkim te endrres se saje.
***
Ngadale lundron ne det
dhe ngritet e fluturon ne qiell
me dy sy që shkelqejne atje lartë
buzeqeshja flet.
Nata kalon...
Buzeqeshja mbledhe krahet
dhe kthehet ne qerdhen e vet...
Serish heshta mbreteron...
dhe sytë e vegjel hapen me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriqon
" Të kam enderruar,"
një ze tingellon
dhe...
sërish heshtja mbreteron...


 

 

Kur ti ,me mungon, ne endrra¦
Të nesërmen ndihem, me mirë.
Sepse nuk okupohem ,rreth endrres,
Ndihem me I lirë.

Kur ti ,me mungon
Edhe ne realitet ,
Atëherë jeta ime ,
Behet ferr ,ne te vërtetë.

Kur ti ,me mungon ,
Edhe atëherë kur s’dua.
Filloj te besoj se, je,
MOLLE E NDALUAR.

Kur ti ,me mungon
E kam shumë vështirë.
Sepse thelle ne zemër ,
E ndjej atë zbrazetire.


Kur me mungon veç ne ëndërr ,
gjithmonë te arsyetoj .
Por ne jetën e përditshme,
Nuk mundem te perballoj


Ku me ike ku humbe ku u tretë
një plage ne zemër me mbete
një zjarr që kurr nuk shuhet
një emër që perjete ruhet


Se di c'me ndodh kur jam me ty
Kur me shikon me ata sy
Kur me buzeqesh me ledhaton
Koke e këmbë ti me pushton.

S'e di se c'ndjen kur me ke pranë
Kur te dy vetëm rrimë menjane
Kur koken ve tek gjoksi im
S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!

S'e di c'mendim ke ti për mua
Kur te shtrengoj por s'them te dua
Kur them se vdes për buzët e tua
S'e di a me beson ti mua?

S'e di c'do të ndodhë me ne te dy
Sikur të mos jem më me ty
Sikur kjo ender te ndalet një ditë
S'e di a do të shoh me o drite?

S'e di pa ty çdo bëj o yll
Pa ty kjo botë me duket një pyll
Pa ty kjo botë s'do këtë kuptim
S'e di o fiksim i trurit tim.

S'e di valle a do të duroj
Pa e puthur me atë goje
Pa e prekur me atë dorë
S'e di a do ndjej me nxehte a bore.

S'e di sa gjatë do të vazhdoje
Por di sa shumë te dëshiroj
E di sa shumë ti me gezon
Kur pak vëmendje me kushton.

E ndjej se shumë do të te dua
Sa kohe këto buzë do me puthin mua
Sa kohe që zemra do t'me punoje
Emrin tënd do të kem ne goje.

S'e di sa shumë do të zgjase kjo jetë
S'di si do shkoje ne te vërtetë
Por diçka di me siguri :
Ajo që dua je veç.......... TiKjo dashuri
kaq e rrembyer
kaq e brishte
kaq e bute
kaq e pashprese
kjo dashuri
e mire si koha
kur koha eshte e mire
e keqe si koha
kur koha eshte e keqe
kjo dashuri kaq e vertete
kjo dashuri kaq e bukur
kaq e sinqerte
kaq e lumtur
kaq e lehte
qe dridhet nga frika si nje femije ne terr
dhe kaq e sigurte ne vetvete
si ne mes te nates nje njeri i qete
kjo dashuri qe u fuste friken te tjereve
i bente te flisnin
i bente te zbeheshin
kjo dashuri e pergjuar
se e pergjonin
e plagosur,e varrosur
e mohuar,e harruar
e plagosnim,e varrosnim
e mohonim,e harronim
kjo dashuri e tere
kaq e gjalle ende
e perdiellur krejt
dashuria jote
dashuria ime
dashuria qe kishim
dicka gjithnje e re
qe s'ka ndryshuar asfare
e vertet si bime
dritheruese si zog
e ngrohte si behari
ne te dy mund te shkojme
e te vime
mund te harrojme
gjumi mund te na zere
mund te zgjohemi,te vuajme,te plakemi
rishtas te fleme
vdekjen te enderrojme
te zgjohemi risht,te buzeqeshim,te qeshim
e te rinohemi-
dashuria jone mbetet aty
kokeforte,kokeshkemb,kokederre
e gjalle si deshira
mizore si kujtesa
marraqe si pendimet
e embel si kujtimi
e ftohte si mermeri
e bukur si dita
e brishte si nje femije
na kqyr buzeqeshur
pa na thene asgje prej gjeje
dhe une e degjoj e ngjethur
dhe kelthas
kelthas per ty
kelthas per vete
te lutem
per ty, per veten e per te gjithe ata qe dashurohen
e qe jane dashuruar
po,une kelthas
per ty,per veten,per te gjithe te tjeret
qe nuk i njoh
Rri ku je
atje ku ke qene
qendro
mos leviz
mos shko
ne qe dashuroheshim te kemi harruar
ti mos na harro
vec ty te kemi pasur mbi kete dhe
na ngroh
nga larg e me larg
s'ka rendesi se ku
nje shenjez jete na dergo
shume me vone, ne nje kend te pyllit te kujteses
papritmas mugello
doren na jep
e na shpeto...

Jeta, dhurat e natyrës.
Dashuria, dhutat e jetës,
Puthja, dhurat e dashuris.
Fundi i të qeshurit është mërzija.
Fryti i të qarit është ngushllimi.
Bukuria e njeriut përbëhet
nga bukuria e fjalës që flet.
---------------------------------------
Çdo Dit pa ty, është sie një dit pa diell.
Çdo mbrëmje pa ty, është si një nat pa yje.
Çdo or pa ty, ësht si një jetë pa ndjenja.
Çdo minut pa ty, është një minut si mos te isha në jetë.
Çdo sekund pa ty, është si mos tmë reh zemra.

- ËNDRA -
________________________________________
Një ëndërr plot ngrohtësi dhe dashuri ,
një ëndërr plot emocione dhe ndjenja ,
një ëndërr plot vujatje dhe mendime ,
një ëndërr ku mundem te them TE DUA ,
dhe shpresoj se nuk do të jet vetëm në ëndërr
________________________________________

________________________________________
- VETEM TI -
________________________________________
Smundem të mendoj
diqka më të mir në jet ,
se të dashuroj,të kam afer të ledhatoj ,
ti ndjej puthjet tua , ta ndjej ngrohtësin tënde,
Smundem të mendoj diqka më të mir në jet
që ti të jesh i imi dit dhe net për mira vjet ,
për gjithmon,
Smundem të mendoj diqka më të mir në jet
që të vdes për ty i dashur ,
Sepse jeta ime pa ty nuk ka kuptim.
më mungon shumë, ani kisha dëshir që të jem pran teje
DY FJALË
________________________________________
Dy fjalë që të gëzojn
dy fjalë që të hidhrojnë ,
dy fjalë që tër jetën ta ndryshojn
dy fjalë që kan domethënjen qka ndi unë për ty ,
këto dy fjalë dua që të mi thuashe edhe ti!
dikushë thot se këto dy fjalë nuk jan shumë,
por kan shumë rëndësi ,
me këto dy fjalë mundesh ta ndërtojshë një ardhmëri ,
edhe për këtë dua të ti them ty këto dy fjalë i dashur
TË DUA
________________________________________
________________________________________
SMUNDEM TE HARROJ
________________________________________
Si mundem të harroj një djalë që e kam dashur
e ti si mundesh të harrosh nje vajzë që në zemër të ka mbajtur ,
Si ke guxim të harrosh atë që kurrë stë ka urrejtur
Si ke force të largohesh nga ajo që të don për jetë?
________________________________________

________________________________________
Të kam larg!
________________________________________
Të kam aq larg i dashur
por prap të dua!
Ti nuk lajmërohesh,
pse më ke harrua?
Cka bëra keqë që më nuk më don
apo ndoshta ke qjet tjetrën
qe më shumë e dashuron?
Si i harrove ato ditët së bashku?
A mund të na sjell zoti dashurin e përparshme?
Ne mendjën time të kam vetëm ty
Në zemrën time të ndjej vetëm ty
Të luteëm zemër mos më harro
dhe lajmërohu nëse ke kohë!
________________________________________
Dashuria
Dora më shkruan
Zemra më lëndon,
më shkruaj i dashur
në qoft se më Don!
Mbi detin e qetë....
________________________________________
Mbi detin e qetë lunnduronte një fletë
mbi të ish shkruar "Të dua për jetë"
Po se besove,
puth buzët e mia që të kuptosh se ç'është dashuria.
Të dua aq sa më do   ti mua,
dhe do të dua gjersa të tretem
në qoftë se me ty do të mbetem.
________________________________________

________________________________________
Të Dua!
________________________________________
Sikur qelli te ish letër
dhe deti të ishtë bojë,
nuk do shkruaja azgjë tjetër
vec se ty i të dashuroj.
E di që sje për mua,
po desha të të them "TË DUA"
________________________________________

________________________________________
Mos bëj!
________________________________________
Mos bëj që jeta ime të duket kot,
mos bëj që nga syt e mi të dalin vec lote.
Mos bëj që vdekjën ta kërkoj,
se vetëm e vdekur mund të të haroj.
________________________________________

________________________________________
Ruaje kujtim nga shpirti im!
________________________________________
Lexo këtë mesazhë që del nga shpirti im
e në me do ruaje si kujtim
Grise nëse s'më do, bëje cop e therime,
po ta dish bashkë më të ke thyer zemrën time.
________________________________________


________________________________________
Digjem për ty!
________________________________________
Më fal një buzqeshje zemrën mos ma lëndo,
më thuaj dhe njëherë të dua dhe fort më përqafo.
Z'dua ta di se cila je, kjo zemër për ty po rreh,
ky sy për ty po qan, sepse dua të të kem pranë.
Nëse një ditë do bëhem hi,
ta dish se jam gjegur për ty.
________________________________________

________________________________________
Të dua shum
________________________________________
Unë stë kërkoj të më duash shumë,
por të paktën çerekun nga sa të dua unë.
Ndoshta t'jetoj pak se jeta rrjeth si lumë,
ku i dihet jetës ndoshta s'jetoj dhe shumë.
Me ditë apo me vite, por sa te jetoj,
vec teje tjetër kurrë s'do dashuroj.
Shpirti im
________________________________________
Shpirti im lëkundet si tërmet.
Atë ditë që do me dashurosh në botë do bëhet qamet.
Të betohem me Zot e se ty të dua pafundesisht.
E dashura ime të lutem kthehu përgjithmon
se zemra ime ty po të kërkon.
Unë për ty shumë po vuaj
e këtu pa ty vetja më duket e huaj.
________________________________________

________________________________________
Meritoje dhe mere
________________________________________
Mos e merr të bukur se të tradhëton,
mere të thjeshtë, ashtu sic e meriton.
________________________________________

Dua veç një çast!
________________________________________
Veç një çast do doja,
veç një çast zërin ta dëgjoja,
do të doja veç fytyrën ta shikoja,
do të doja veç një çast me ty të qëndroja,
do të doja veç një çast puthjen tënde ta shikoja,
do të doja veç një çast dashurin ta kujtoja.
________________________________________

________________________________________
Dashuria jonë
________________________________________
Lulja cel --> thahet,
uji gurgullon -->   ftohet,
aklispsi fillon --> mbaron,
Dashuria jonë lindi dhe do të ngelet përgjithmonë.
________________________________________

________________________________________
E humba dhe vetveten
________________________________________
Duke   humbur   ty
E   humba   dhe veteveten
Dhe   tani   spo   gjej   dot
As njërën   as   tjetrën.
________________________________________

________________________________________
Mes akullnajave të shpirtit
________________________________________
Mes   akullnajave   të   shpirtit Vrapoja,
Të   gjeja   vullkanin   e   dashurisë.
Por më   kot   më   kot   u   lodha
Mes   akullnajave   vullkan   skish.
Një   fjalë   e pathënë   mbeti.
Një   varg   që   kurrë   nuk   u   shkrua,
Kujtimin   tënd thellë   në   zemër Groposur
Pluhuri   I   harresës   e   ka   mbulua
Unë   hesht   ti   hesht
Kush   të   flasë?
Unë qesh   ti qesh
Kush të kujtojë Tiktakët   e   zemrës
Qeë   nuk   pushojnë?
________________________________________

________________________________________
Bukuria!
________________________________________
Njerëzit   nga   bukuria   mos   I   shiko
Se   ajo   shpejt   të gënjen
Të tjerat   shihi   dhe   mendo
Pastaj   thuaj   më pëlqen
________________________________________

________________________________________
Dhimbje në Zemër
________________________________________
Avione   që   ulen
Të   tjerë   qe   ngrihen
Valigje   që   zbrazen
Ëndrra   që   fiken
Sy   të   përmalluar
Një   lot   I   patharë
Buzë   që   dridhen
E   s’thonë   dot nje   fjalë
Një zemër   e   lodhur
Nga   zhgënjimi   tkurrur
Një   ëndërr   e   tretur
Në shkretirë   në   pluhur
Një   yll që   më   ndjek
I   heshtur   nga   lart
Me   lodhi   gjithcka
Shpirti   mu   plak
Më   lodhi   ky   fat
Më   hedh   e   më pret
Dhimbja   sot   qan
Më   lodhi   kjo jetë.
________________________________________
Kush?

Kush troket sonte në derë?
kush me fal pak dritë në terrë?
kush jeton sonte për mua?
kush më thotë sonte TË DUA?
________________________________________
Bukuria!
________________________________________
U prish bota, u prish dynjaja,
dhe hupi krejt marrja.
Ra fustani, dul miniqi,
ma shum se shkolla, punon kafiqi.
Del plaku ne qershi,
e hek plistin mu ba mafi....!!
________________________________________

________________________________________
Në udhëkryqin e zemrës time!
________________________________________
Në udhëkryqin e zemrës time,
Ke kujdes.
Mos e humb rrugën,
se aty të pres.
________________________________________

________________________________________
Loti
________________________________________
I ra zemrës e biroj,
I ra gurit e shkatroj,
I ra lules e vyshku,
I ra hekurit e dryshku.
________________________________________

________________________________________
Të vështira jan ditët
________________________________________
Të vështira jan ditët,
kur syri të loton,
kur zemra nuk e gjenë
atë që shum e don.
________________________________________

________________________________________
Helmi i zi
________________________________________
E kam një kuti
me helm të zi
Nëse do të fejohesh për tjetrin
unë do ta pi!!!
________________________________________

________________________________________
Dashuria
________________________________________
Kur të pash më lindi simpatia
Kur më buzëqeshe e dita se qenka dashuria,
por kur më fole e dita
që dot më thuash TË DUA
kët e vrejta nga buzët e tua.
________________________________________

________________________________________
Më the.....
________________________________________
Më the I LOVE YOU mu duk fjal pa kuptim,
Më the TI AMO mu duk mashtirm,
Më the ICH LIEBE DICH syt mi qorove
Më the TË DUA zemrën ma gëzove!
________________________________________

________________________________________
Në emër.....
________________________________________
Në emër të jetës
Jeto për mua!
Në emër të dhimbjes
Vuaj për mua!
Në emër të dashuris
Më thuaj TË DUA!
E kur të vdes un
Ti të jesh me mua!
________________________________________

________________________________________
Një këshill
________________________________________
Një këshill: ke kujdes!
Një kërkes: mos ndrysho!
Një dëshir: mos më harro!
Një genjeshter: nuk të dua!
Një e vërtet: më mungon për jetë!
________________________________________

________________________________________
Dy zemra
________________________________________
Dy Zemra lindin
Dy Zemra qeshin
Dy Zemra qajnë
Dy Zemra vdesin.
________________________________________
Nuk më duhet
________________________________________
Nuk më duhet kjo jetë
Nuk më duhet kjo rini
Kur s'të kam afër meje
Gjithmonë do të vuaj për ty
Mos i beso askujt
________________________________________
Mos i beso askujt,
e mos e urrej veten
por më beso mua,
që për ty e jap jetën.
Edhe pse je larg,
asgjë smë pengon.
Largësia na ndan,
Dashuria na bashkon!
________________________________________

________________________________________
Unë për ty
________________________________________
Unë për ty e shes traktorin,
me gjith okumllatorin,
oj prepalic,
si ma preve zemren me brusalic,
tu m'shetit naper ulic, me kolic
ma theve komen, me bone për n'bullnic!
________________________________________

________________________________________
Pyete Zemrën tënde!
________________________________________
Nëse je i vetmuar,
nëse je në mendime,
pyete zemrën tënde!
A e don zemrën time?
E kam një dëshirë,
është shumë e thjesht,
të isha afër teje,
tjetër s'kisha desht!
________________________________________


________________________________________
Në mesin e natës
________________________________________
Në mesin e natës,
në terrin e zi,
unë rri e zgjuar,
dhe mendoj për ty!
________________________________________


________________________________________
Pa ty!
________________________________________
Pa ty bota e humb kuptimin,
pa ty dielli e humb shkëlqimin,
pa ty dita më erësohet,
pa ty nata nuk kalohet,
pa ty ëndra nuk ëndërohet,
pa ty zemra më helmohet!
________________________________________

Ti fali
________________________________________
Ti fali syt, nëse ti i shikon!
Ti fali duart, nëse ti i shtërngon!
Ta fali shpirtin, nëse ti më përqafon!
Ta fali zemrën, nëse ti më don!
________________________________________

________________________________________
Të DUA
________________________________________
Të dua - më don
të kujtoj - më kujton
të kam në zemër - në zemër më ke!
por e keqja është, se larg meje je!
________________________________________

________________________________________
Zemra zemrës
________________________________________
Zemra zemrës po i thret,
hajde hajde mos rri vet,
le të gzohen zemrat tona,
se krejt bota është e jona!
________________________________________

________________________________________
Dëshiroj
________________________________________
Dëshiroj të shof me sy,
të mos më djeg malli për ty,
sikur të isha reze hane,
do të hi në dhomën tande,
vetëm ta dish se sa të dua,
s'do tjetosh as një orë pa mua!
________________________________________

________________________________________
Kur të pash
________________________________________
Kur të pash më lindi simpatia,
kur më buzëqeshe e dita se qenka dashuria,
por kur më fole e dita,
që do t'më thaush të dua,
këtë e vrejta nga buzët e tua!
________________________________________


________________________________________
Hapi krahët shpirti im!
________________________________________
Hapi krahët lartë në qiell,
ti për mua je diell,
por e lumtur prap nuk jam,
se TY afër nuk të kam!
________________________________________

________________________________________
Të dua....
________________________________________
Të dua, për ty vuaj!
Të dua, për ty shkruaj!
Të dua, për ty ëndëroj!
Deri në vdekje ty s'të harroj!
________________________________________

________________________________________
Do të flas për ty!
________________________________________
Unë jetoj, se të dua shum!
syt e tu, i shoh edhe në gjum!
Jetën do ta jap, për tënden dashuri!
në varr kur do t'më pyesin,
do të flas për ty!
________________________________________

________________________________________
Sy....!
________________________________________
Sy të zi ka plot,
por ata jan të kotë,
i vetmi për mua,
je ti në kët botë!
________________________________________


________________________________________
Zemër.......!
________________________________________
Më mir i varfur,
zemër PATRIOT!
Se sa i pasur,
e zemër IDIOT!
________________________________________

________________________________________
Malli për ty!
________________________________________
Malli për ty, frymën mandali!
Eja tek unë, një puthje ta fali!
Kur t'mi puthish buzët e mia,
e din o shpirt, qka është dashurija!
________________________________________

Sa të doja

Ditën që u bashkuam
kuptova ç’është dashuria,
ditën që u ndamë,
kuptova ç’është vetmia,
gjëja më e keqe, ishte tradhtia.

Ditën për ty mendoja,
natën rrija pa gjumë,
s’do të ket djal tjetër,
që do të dojë kaq shumë.

Ti nga unë po largohesh,
me sy të trishtuar m’vështron,
ç’dhimbje më ke shkaktuar,
ti asgjë s’kupton.

Ti më bëre të kuptoj jetën,
më bëre të kuptoj dashurin,
kuptova atë që kurrë s’dëshiroja,
më bëre të kuptoj tradhtinë.

Tash dua nga unë të largohesh,
sepse tradhtinë se meritoj,
shpresoj që kurrë most të pendohesh,
se ty më s’do të pranojPer ty

Sa te veshtira jane ditet kur syri loton,
kur zemra nuk e ka afer ate qe e dashuron,
si nena ne lindje, si dielli ne perendim,
thura keto vargje,   per ty o shpirti im.
Kurrë nuk të   harroj, në   mendje te kujtoj
dhe zemren degjoj, më thotë të mos shkojë.

Nje leter per ty e dashur...

Po e nisi kete leter me fjalet, te desha, te dua dhe do te dua pergjithmon. Ah sa veshtirë qenka që nën dirigjimin e vuajtjes së tmerrshme dhe nën tingujt e melodis nga thellësia e plagëve shpirtërore ta nxjerrësh ndonjë shkronjë dhe ta shkruash fjalën-dashuri. Dashuri, ky vullkan i vuajtjes shpirtërore. E dashura ime, tani jemi te ndarë. Këtë nuk mund ta mohoj, por një gjë të tillë ende nuk e besojnë syt e mi te shkruar, të cilët edhe pse të përlotur dhe të lodhur nga nostalgjia e mungesës sate, ende shpresojnë se një ditë do të pendohesh dhe do të kthehesh ne ngrohtësinë e shpirtit tim, aty edhe na mbeten pergjysmë përpilimet e planeve te reja për një të ardhme te lumtur. Por jo, këtë nuk e besoj se jam tuxan. Kushedi ndoshta edhe do të ndodhë. Dhe nëse ndodh , atëher do të isha njeriu më i lumtur në botë. E dashur po i shkruaj këto vargje të shkurtëra jo për të të thën se sa të kam dashur, sepse këtë e di edhe ti vet, por vetëm desha të të them se unë i dashuri yt i dikurshëm, edhe pas gjithë asaj që ma bëre, ende jam i gjallë dhe jetoj i vetmuar në një skaj te kësaj bote të quditshme. Ende, unë i gjori te dua, më shumë se qdo gjë tjetër në botë. Ti e di se unë gjithmon ti pranova këshillat e tua, ndërsa ti kurr nuk i pranove këshillat e mia dhe pikërisht për kët shkak, në mes heshtes sime dhe dështimit tënd u formua hendeku i urrejtjes në të cilën pastaj u futën plumbat e xhelozis qe na e vrane dashurinë. Por kurrë nuk arritën ate dashuri ta shuajnë. Na e vranë dashurin, ndersa ti me vrap u largove drejt asaj lagjeje, pa u mërzitur fare. Të lutem, si nuk pate pak mëshirë për lumin e madh të lotëve të mi, qe i derdha atë ditë duke folur me ty, spate mëshir as per lutjet e shumta që ti bëra. Si e shkele premtimin që ma pate dhënë, se vetem vdekja mund të na ndajë... E dashur, te them edhe një herë unë vuaj për ty. Ende më përkund hija e dorës sate në djepin e ëndërrave të mia.
Ende të dua...


Ditë me shi,
në ballkon qëndroj,
shkruaj këtë poezi,
dhe për ty mendoj.

Nga dashuria per ty,
u bëra poet,
ti ike nga unë ,
e më le të shkret.

Nga malli që kam për ty,
natën të ëndërroj,
të dua më shum se kurrë,
edhe pse larg teje qëndroj.

U ndave nga unë,
tani na ndan largësia,
isha i lumtur aq shumë,
tani më mbyt vetmia.

Edhe pse e don tjetrin,
unë ty të dashuroj,
edhe pse tradhtia s'ka sherim,
unë atë e kuptoj.

Edhe pse je largë,
unë të dua shumë,
ditën mendoj për ty,
tërë natën rri pa gjumë.

Ndoshta trupin ja fali tjetrës,
por zemrën ta kam falur ty,
se vetëm tek unë në kët jet,
e gjen dashurin e vërtet.

Më ke humbur

Kur të kesh mall
dhe unë do t’kujtohem
mos qaj me lot
se unë ma s’të afrohem.

Ma ke vra kët zemër
më ke lan pa shpirt
më ke lan pa shpres
prej Dites kur je ik.

Loti më ka vra
sa se merr me mend
vendi yt bosh.
brenda shpirtit tem.

Ti me harrove mua ,
unë më s’të dua
fati s’punoi
për ty dhe për mua.

Tash s’ka mbet gja tjetër
veq të uroj sukses
qofsh e lumtur,
se mu më s’do më gjesh..!!

Pse me le ?!

Zgjohem në mëngjes, e ndjej aromën tënde dhe s’mund të qohem nga shtrati, s'më lën të mjerat keto kujtime. Ku je ti, ç'je duke bërë, pse s’më thërret, pse s’më shkruan, pse s’më thua më Të dua si më parë,pse nuk e kupton që dashuria ime është e sinqertë, fjalët e mia janë të vërteta dhe asnjëherë gënjeshtra si fjalët tua?! Gjithmonë të besova por asnjëherë s’të kuptova pse më gënjeve, pse s’më besove mua kur te thash Te Dua ,ende të dua dhe për ty po jetoj sepse as vet se di sa shumë të dashuroj. Ku je tani, me kënd je, kujt po ja thua te vërteten,qe mu asnjëher s’ma tregove vetveten . . . . !!!
Sjelljet e tua

Me se 4 vjet ty te dashurova
dhe asnjehere nuk te lendova
te adhuroja porsi floriri
por ti mu trete porsi qiriri.

Kur me the jo per here te pare
shume u merzita nga turpi s'kam qare
kur me the jo per here te dyte
nate e dite lot me rridhnin nga syte.

E para iku e dyta shkoi
por rastin e trete kur se harroje
se fajin qe kishe ma ngarkove mua
me sjelljet e tua me thoje s'te dua.

Une kujtoja se isha i pari
ne zemren tende i dashurise lajmetari
por mallkoj veten qe shpejt ty tu dhashe
dhe ne kthetrat e tua menjehere une rrash.

Dhe tani me vjen keq moj vash
qe ne letren time lamtumire te thashe
e di qe do vuaj,keshilla s'pranoj
por te pakten di qe nuk ju dashuroj.Kur mbi varrin tim fillon punimi, kur mbi trupin tim fillon vajtimi, kur mbi kokën time vihet kurora atëher dije e dashur se të harrova !!!Gj'do natë po vdes nga pak , se vdekjen e kam afër e ty të kam largë.ME SHPRESE...

Shpresa vdes e fundit e tash jetoj me shpres,

dua te jetoj per ty ne preherin tend te vdes,

ndoshta do te dua perseri ndoshta do te dua me zemer,

ndoshta ende nuk do ta harroj ty ate te bukur emer,

valle a me deshte vetem nje pik ,

perse ne zemer tash me ngule thik,

perse tani te jetoj pa shpres ,

kur shpresa eshte ajo e fundit qe vdes,,

sa te besova , nuk e merr me mend,

ne zemren time , ti pate zan vend,

ne zemren tende une fitimtare,

por ne jeten time ti dole tradhtare,

ne syt e tu sa shume un besova,

se do t'me tradhtosh as qe e mendova,

sa te besova , tash une mendoj,

perse keshtyu fati , mua me mashtroj,

mos u ben ne jete tradhetare,

mos u ben ne jete pa zemer,

mos u ben laperice se nuk je e vetmja femer,

nuk dua tani te vdes,por dua te jetoj me shprese,

se jeta eshte e tille, shpresa e fundit vdes...
Mos me kujto cdo nate se me mer inat,kujtom nje dite kur te jesh merzit,mos me kujto ateher kur je vener,edhe pse une te kujtoj cdo here.Vuajtja...

Sa yje ka nata, smundesh me i numru,
sa vuaj për ty, smundesh me besu
këtë që po ta shkruaj, mos ja shkruj askujt
se zemra ime nuk ësht e gjithkujt.Nese je ne vetmi nese je ne mendime pyete zemren tende a e do zemren time kam nje deshir eshte shum e thjeshte te isha me ty tjeter skisha desht !!
Shoferi

Dite e bukur dite pranvere
edhe qielli pa kufi
me makine shoferi shefin
sec e con per bukuri.

Por papritur ky shoferi
i hutuar sec na mbet
ne udhekryq na sheh nje vajze
fik makinen me te shpejt.

I hutuar flet shoferi
ketu duhet qe te zbres
kesaj udhe nuk kam shkuar
eshte e mira qe te pyes.

Dhe ja shpejt zbret nga makina
edhe vajzes pas i shkon
e pyet vajzen gjere e gjate
sa vjec eshte e si e thone.

Edhe vajza i pergjigjet
15 i kam kaluar
15 i kam kaluar
asnjehere e dashuruar.

Vajze e djale bisedojne
kuvendojne qe te dy
por shoferi s'pyet per rruge
se se lene ata dy sy.

Kur u kthye tek makina
gjithe inat shefin e gjet
shume pyete more djale
c'paske qene per muhabet.

Po vertet i thote shoferi
u vonova po s'kam faj
se ketu ka kaq shume kthesa(vajza)
sa une s;di se nga t'ia mbaj.Dua te takoj naten atje ku ska njeri
ne rruget e pa fund , vetem un dhe ti
dua ti prek floket ,e te puth ne sy ,
ate qe me deshi zemra ,e gjeta tek ty .Një ëndërr...

Nje enderr e nates
me zgjoi nga gjumi
po me rrjedhin djerset
sikur rrjedh lumi.

Nje enderr e bukur
me ty pran teje
te perqafoj fort me duar
dhe s'mund te ndahem prej teje

Nje enderr e nates se erret
ra si hije ne mesin tone
dhe nje dashuri te pathyer
ajo e theu pergjithmon.

Nje enderr e pash me ty
nje enderr te gjate dhe me lot
ti me ike pa LAMTUMIR
dhe u trete ne kete bot.

Nje enderr qe dikur e kisha
me nuk e kam kurr per jete
nje dashuri qe ty ta fala
ajo me humbi pergjithmone.

Nje enderr me gjak te plageve
nje enderr me lotet e syrit tim
nje enderr qe vetem ty te kisha
tani me mbeti plage pa sherim.


Nese te dua me duaj edhe ti mua nese te urrej me urrej edhe ti mua por une nese vdes jeto jeten edhe per mua dhe meso se nje ENGJELL te ka dashuruar!!!Besom mua...

Mos i beso askujt e mos e urrej veten..
Por me beso mua qe per ty e jap jeten
Edhe pse je larg asgje sme pengon
LARGESIA na ndan DASHURIA na bashkon

Sa kam dëshir të lahem me ty në kadë të më reshqasish mbi trupin tim ta ndjej aromën tënde .. I dashuri sapun , hehhe!!!!Emrin tënd...

Nje dite te nxehte vere buze detit kalova ,
mbi reren e lagur ,emrin tend une shkrova .
Por ja valet e detit ,si perbindesh u hodhen,
emrin tend te bukur ,erdhen e ma moren ,
Perseri kete emer, e shkrova ne nje flete,
po papritur fryu era ,ma mori me te shpejte.
Duke ardhur dimri debora ra nga qielli ,
e shkrova kete emer ,por ma shkriu dielli
Emrin tend te bukur e shkrova ne zemer ,
por ishte xhelozia ,qe e largoi ate emer .
E shkrova kete emer, sepse fort të dua
por asgje spranove ,dhe emri yt u shua.Edhe pse je larg edhe pse je largua, me sy nuk te shoh me zemer te dua,po te pres me vuajtje e me vaj,dashurin ton ne zemer e mbaj!TI ISHE DJALL
Sa drita e henes,
qe eshte aq e zbehte,..
aq te me doje, por te me doje Vertete..
Vertet, a me doje Valle??
Ti dukeshe Engjell, brenda ishe Djall!Une LOVE TY, ti LOVE mu , ME NA PA NANA JOTE , KA ME U TRANU


Bashkë

Se do me hysh ne zemer, kurre jo se mendova ,
te njoha thjeshte me emer dhe emrin sta harrova,
Se di sa te dua ,se di sa me do,
se di sa me njeh mua, se di sa te njoh ,
S'di asgje per ty asgje sdua te di,
te dua sic te shoh, te dua sic te njoh,
Asgje sdua te di, cdo gje do bej per ty ,
qe mos te humbase kjo dashuri ,
mendova te rrime bashke te dy.


    LOVE IS LOVE,I LOVE MY LOVE,MY LOVE IS YOU,SO I LOVE YOU!!!.Edhe kenga e bilbilit pa ty me duket vaj! Edhe nese gezohem pa ty me duhet te qaj! Edhe pse ike nga jeta s`te ndaj!Kujtimet për ty ne zemer i mbaj!Numrat fillojn me 1,2,3 Alfabeti fillon me A,B,C Muzika fillon me DO,RE,MI Dashuria fillon me mu e ti.Mosbesimi

Nje puthje te kerkova
dhe nje betim ti deshe,
u betova per qiellin
dhe ti buzëqeshe.
U betova per malin,
eshte i madh me tha,
u betova per detin ,
eshte i thelle sa ska,
u betova per dashurine ,
me genjeve me tha.Ti zemres time nje borgj i ke mbet, qe hyre dhe ja more dashnine e vertetë.
"MOS HARO SE KUSH TE DESHTI"

MOS HARO SE KUSH TE DESHTI
MOS U BAN I PA SHPIRT
DASHURIA JON KU VAJTI
XHER NE QIELL PO ARIT
ATE DIT KUR U LARGOVE
TRUPIN TIM PO E MBULON ZIA
MOS PYET KEND SE DO TE PENDOHESH
SE ME KA VDEKUR LUMTURIA

SHTRIMA DOREN PER HER TE FUNDIT
DHE MBAR RRUGA TE QOFT KA SHKON
DO TE VDES NGA DASHURIA
KUR NJE QYQE DO TE KENDON
AJO PER MUA DO TE VAJTON!A te fol dikush ma embel se un,a te fal dikush lumturi ma shum se un,a te mungon sonte perqafimi im,a mund dikush ta ze vendin tim.Koha...

Kërkojë kohën e humbur, kërkojë jetën kur isha fëmijë,
kërkojë ditën kur u dashurova për herë të parë,
kërkojë atë që e kam humbur e që nuk vjen dot!
e dashura kohë të lutem kthehu vetëm pakëLumi rjedh uje zemra pikon gjak dua te te shoh por jemi shum larg me thik me më ther ,aspak nuk ankoj. i vdekur gjithmon per ty do të mendoj.FALJE NUK PRANOJ

Loti le të kthehet në gjakë
zemra ndash edhe le të plas
Letrat që i kamë shkruar për ty
le të digjën e të bëhen hi
se unë më nuk eksistoj për ty

Në ty isha tepër e dashuruar
mbas teje shumë gjëra kisha harruar
mirpo aspak nuk kisha pritur
se një ditë do të më kishe ikur

Për mua mos u brengos,vazhdoje jetën, se une c´tash kan gjet një tjetër
prej cdo ditë në ditë ajo   ma zgjat jetën,
në zemër ka të mbjellur dashurin.
Kam atë që më ledhaton
atë që me zemër më donë
që për mua vdes e mbaron.

SI TA NDALI LOTIN

Si ta ndali lotin
si ta shuaj mallin
ti ne zemren time
veq po e ndez zjarrin
nese nuk me don
nese sme dashuron
pse me provokon

A edin se sa të du
një roman ta kisha shkru
në biblotek ta kisha qu
kurrë të marësh me lexu
e kupton se sa të du


Close To You...

Kurrë malli të kishe mar
dhe un mos jam me ty
mbylli sytë dhe thirr
se un do të vij aty


I'll Love You Forever...

E kam një dëshir
një dëshir të thjesht
buzët me ti puthi
tjetër skisha desht
Mem therr me thik
une nuk frigohëm
po prej të dashurit tim
une nuk largohem


The Way You Make Me Feel !

Une ti dua sytë e shkruar
qe shum kohe i kam kërkuar
Une ti dua buzët e tua
qe më presin vetëm mua
Të betohëm në rini
se të dua vetëm ty
Vetëm ty të dashuroj
fjalt e tua si harroj


E-Kiss Just For U !

Në emër të jetës jeto me mua!
Në emër të dhimbjës vuaj me mua!
Në emër të dashuris thuaj të dua!
E kurr të vdes un, ti të jesh me mua
se un vetëm ty të dua...


Flying Kisses !

Po të pres në vetmi
zemra ime qan për ty
po qan dhe po vlon
se dashurija në ty
kurr nuk mbaron...


Promise Of Love...

Në këtë natë të t'meruar
une rri i zgjuar me sytë e lotuar
për ty duke menduar...
Ndonjë herë i mbylli sytë dhe ty të kujtoj,
e thua në ënderr mund të takoj


Want To Hold You Close !

Edhe kurrë të vdes
e në varr të shkoj
i vdekur për ty
do mendoj
se shum un ty
të dashuroj


With All My Heart !

Dashuria nuk ësht
as spec as patligjan
por ësht feferon qe
zemrën ta shkatron


If Only You Were Here...

Një zemër e vetmuar
po pikon gjak
prej mungesës tënde
po digjët flak
Një puthje e jote
më kish ndihmua
aedin se sa të dua


The Light Of Your Love !

Të kam shti në zemër
të kam mbyll me dri
qelsi më ka humb
e ti mke mbet aty
Kurr jam nervoz
asgjë s'me qetson
Vetëm nese ti i dashur
pran meje qendron


'...My Heart-Of-Heart Filled With Your Love '    Dashuri pa Fund               

Ndaj syve te ty
Valet e detit skan ngjyre
Ndaj zerit tend te embel
Era qe fryn nuk degjohet.

Ti je nje deshire magjike
Qe cdonje deshiron te kete
Deshira ime u plotsua
Se te kam ty per jet.

Ti je nje ender e nates
Shum here per ty enderoj
Kur vjen ne endren time
Dije se shum te dashuroj

Ne kengen e bylbylit
Emrin tend e degjoj
Ne bukurin e qjellit
Ftyren tende e shekoj.


Te dua aq fort
sa ti nuk e sheh
te dua te dua
per ty jam tu vdek.


ch

Oh si esht kjo jet
oh qka perjetoj
e di un dhe zoti
jeten si e kaloj.
Pse keshtu pse
veten qdo her e pyes
po per me marr pergjigje
nuk kam dot me shpres
shum her te kam then
rri me afer mua
nuk e di jo jo
pse????? kaq shum te dua

Zdua te ndahem
un nga ty kurr
por cfar ti boj fatit
qe esht ne duar te tjeter kujt

ZESHKANES TIME "


Mbeta e vetme duke menduar ..
Diqka ne shpyrt me ka shtrenguar
Ne zemer e ndjej te madhen vetmi
Vuaj por pse nuk e di ??

Isha e lumtur e gezuar...
Tani u zhduk ajo hare..
Zemra ime qan ne vend per te keduar
Vuaj por nuk e di pse ??

Nuk dua qe gjithnje te lotoj
E me zemer dhimbjesh te vajtoj
Nuk dua qe fatin ta mallkoj...
Dua qe edhe pse vuaj te zbuloj

Te zbuloj fshetsin e zemres sime
Ate qe me mundon te zbuloj ...
Te mos kam vuajtje e hidhrime..
Por te jem e gezuar ne jeten tim.

Te lutem me mharu
Emrin askujt
Mos me ja tregu
Kjo ka qen
Dhe ka kalu
Dashuria jon
Ka mbaru
    ....................................

binte shi kalonte nata
ti ka lagur floket e gjata
sun u frina tujt shiku
filloj dita me agu
heren e fundit kur jemi taku,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Ende shkollen pa mbaruar
shum te re te kan martuar
e tan bota e ka pa
per inat naj paskan ba
paskan dashur neve me na ndare
,,,,,,,,,,
te kan martuar te kan martuar
ti nuse tjetrit i paske shkuar
jo ste kan pyt a don me shkuar
jo ste kan pyet a je dashuruar
ti je martu
     

Nje zemer e vetmuar
Po pikon gjak
Prej mungeses tende,
Po digjet flak.
Nje puthje e jotja
Me kishte ndihmuar
Zemren time per
Ta sheruar


Me dor po te shkruaj
Me zemer po vuaj
Pse je larg meje
Me le te vetmuar
Sa dit e merzitur
Sa nat i qet
Shkruan shpyrti it
Se te don per jet


Zemren ty ta dhurova
gjith naten pa gjum e kalova

muzik 46492 visitorsmuzik
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free