mir se vini - poezii
Dashuria ėshtė romani i zemrės. °Nėqoftėse drita ėshtė dashuria e parė e jetės, athua a ėshtė dashuria drita e zemrės ? °Dashuria ėshtė pėlhurė qė e thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qėndisje! °Dashuria ėshtė zjarr, flaka e tė cilės i djeg tė gjitha vėshtirėsitė e njerėzimit. °Tė dashurosh, edhe mė keq tė mos dashurosh, por mė sė vėshtiri ėshtė ta gjesh atė qė tė do! °Dashuria ėshtė poet i madh i cili kurrė nuk e sheh tė dashurin ashtu siē ėshtė, por ashtu siē dėshiron tė jetė. °Nėse nuk tė ka prekur dashuria, je duke ecur nėpėr terr. °Jeta pa dashuri ėshtė si viti pa pranverė. °Zemra ėshtė pasuri, qė as nuk shitet, as nuk blehet por dhurohet. °Dashuria nuk mund tė jetė e thellė, nėqoftėse nuk ėshtė e pastėr. °Dashuria e pėrhershme ėshtė xhevahir, i cili ka nevojė pėr kuti tė artė. °Dashuria shndėrrohet nė shkallė tė arta nėpėr tė cilat zemra ngjitet deri nė qiell.... °Tėrė gjithėsia e shkrirė nė njė qenie - kjo quhet dashuri. °Tėrė njė libėr nė njė fjalė, i tėrė oqeani nė njė pikė loti, shtatė palė qiell nė njė shikim, fortunė nė njė ofshamė, rrufe nė njė prekje, njėmijė vjet nė njė ēast! Kjo ėshtė dashuria. Dashuria... eshte jete, shijoje Dashuria... eshte enderr, endrroje Dashuria... eshte e bukur, adhuroje Dashuria... eshte dhimbje, sheroje Dashuria... eshte tradheti, mesohu me ta Dashuria... eshte detyre, plotesoje Dashuria... eshte pasuri, ruaje Dashuria... eshte loje, luaje Dashuria... eshte mister, zbuloje Dashuria... eshte fat, perfitoje Dashuria... eshte avanture, kujdes Dashuria... eshte luft, mesohu edhe me te Por dashuria... eshte dashuri, lufto per te!! DITA E FUNDIT~~*~~ Kur te vie dita e fundit pėr mua Dua te vdes ne duart e tua Kur te me shikosh te vdekur Mos qaj behe zemren hekur Kur te me leshosh ne varr Kujto takimin ton tė par Kur tmė mbulosh me dhe Mendo sa u deshtem ne Kur te me lesh te vetmuar Oh te lutem mharro mua Se me tjetren eke ma mir Mbi detin e qete lunnduronte nje flete mbi te ish shkruar "Te dua perjete" Po se besove, puth buzet e mia qe te kuptoshse c'eshte dashuria. *** Te dua aq sa me do dhe ti mua dhe do te dua gjersa te tretem neqofte se me ty do te mbetem. *** Sikur qelli te ish leter dhe deti te ishte boje, nuk do shkruaja azgje tjeter vec se ty [ M ] te dashuroj. *** Mos bej qe jeta ime te duker kot, mos bej qe nga syt e mi te dalin vec lote. Mos bej qe vdekjen ta kerkoj se vetem e vtekur mun te te haroj. *** Lexo kete mesaxhe qe del nga shpirti im e ne me do ruaje si kujtim. Grise ne s'me do, beje cop e therime, po bashke me te ta dish ke thyer zemren time. Thenje per Dashurin Kur njeriu dashuron nuk ka frike... Miqesia e vertete nuk e njeh ziline dhe dashuria e vertete nuk i njeh nazet... Qesh me Dashurine ai qe nuk ka qene kurre i brengosur prej saj... Ne dashuri teper nuk eshte Mjaft.... Xhelozia lind me dashurine po nuk vdes gjithmone bashke me te... Ne rini jetojme qe te dashurojme ne pleqeri dashurojme qe te jetojme... Dashuria ben boten te rrotullohet ose e thene ndryshe Love makes the world go around Gold makes the world go around too Dashuria eshte cmenduria e nje njeriu per aq kohe sa e jeton dashuria s'eshte egoiste menyra me e mire per te dashuruar eshte te dashurosh sikur s'ke qene lenduar asnjehere Kur je i trishtuar shih ne syte e atij qe dashuron dhe ne ato sy do te gjesh forcen per te buzeqeshur Ndoshta eshte budallallek te qash per dike, por eshte e mrekullueshme te mendosh qe lotet mund te thone ate qe fjalet s'e thone dot kurre Kurre mos ji i friksuar ti thuash dikujt qe e do, ata mund te ta thyejne zemren, por ti mund te thyesh te tyren nqs nuk ja thuaj Dashuria sheron njerezit, te dyja palet, edhe ata qe e japin dhe ata qe e marrin Dashuria nuk ka te beje me ate cfare ti pret te marresh, ajo ka te bej me ate qe ti do te japesh- e cila eshte gjithcka Dashuria eshte gezimi per tu bere dy. Dashuria eshte frika per tu bere tre. Dashuria eshte tmerri per te ngelur nje. Dashuria eshte dobesia fizike e shpirtit Dashuria eshte poezia e ndjenjave Dashuria eshte nje Keshtjelle me mure te larta, qe ka vetem nje porte.Kur futesh ne te kjo dere mbyllet per te mos u hapur me kurre, dhe per te te lene ne gjelberimin e pafund te kopshteve te keshtjelles Dashuri ashte qe te ben te dashurosh Dashuria eshte qe te ben te gezosh, Dashuria eshte qe te ben te vajtosh Dashuria eshte lumturi kur e ke prane Dashuria eshte sherim kur ke doktorrin ose doktorreshen afer. Dashuria eshte semundje dhe iluzion kur je larg. Dashuria eshte vuajtje kur je i sinqerte." Dashuria ta djeg zemren si zjarri drute. Dashuria eshte verbim kur vendoset para arsyes." Dashuria eshte shurdhim kur te largon nga njerzit e tjere. Dashuria eshte memece kur nuk ke fantazi." Dashuria eshte e shkurter kur dashurohesh mbas te bukures. Dashuria eshte roberi kur dashurohesh ndaj pasurise. Dashuria eshte liri dhe lumturi kur dashurohesh me njeriun e mire. Dashuria qendron ne zemer prandaj sduhet te zgjedhi vetem me sy. Sakrifica ,sinqeriteti ,fantazia, arsyeja ,xhelozia dhe besimi ..... jane velat e dashurise pa to ajo humbet ne detin e trazuar te jetes komplekse Dashuria eshte celsi prej floriri qe hap dyerte e lumturise. Shoqeria perfundon ne dashuri ndonjehere, dashuria ne shoqeri ? Kurre Ne qofte se e do dike lere te lire, nqs ai vjen tek ty, eshte i joti, nqs nuk vjen, ska qene, dhe nuk do te jete i joti asnjehere. Gezimi eshte rrjeta e dashurise qe ze shume shpirtra DASHURIA ESHTE HUMNER QE PO RE STE GJENDEN ME AS KOCKAT DASHURIA ESHTE SEMUNDJE E PASHERUESHME DASHURIA ESHTE SYRI I NJE TE VERBRI DHE DEGJIMI I NJE TE SHURDHERI PA DASHURI SKA JETE DHE JETE PA DASHURI KURR SMUND TE KETE Do te levdoj dashurine barabar me perendine se dashuria e vertete na mban te gjalle ne jete Se kam pare perendine shoh ngahere dashurine dashuria mbreteron se njeriu pa te srron Cilen te besojme tanime perendine a dashurine perendija e vertete eshte dashuria vete Kush vjen pėr mirė troket nė derė; kush dashuron, derėn e gjen tė hapur. Tagora Ngrije urėn e dashurisė deri nė diell, vetėm ajo na lidh me jetėn, vetėm ajo na lidh me njerėzit. A.Podrimja Dashuria i ka ligjet e veta tė zhvillimit, stinėt e veta jetėsore si lulja , jeta e njeriut. Ajo ka pranverėn e hershme, verėn e nxehtė dhe, pas tyre, vjeshtėn e cila pėr disa ėshtė e nxehtė, e ndritshme dhe frutdhėnėse, ndėrsa pėr disa tė tjerė e ftohtė, e zymtė dhe e mjerė. Bjelinski Nė fillim tė dashurisė dashnorėt flasin pėr tė ardhmen, e kur ajo ėshtė nga fundi, flasin pėr tė kaluarėn. Karlo Dashuria ėshtė zjarr i furishėm. Atė s'mund ta shuajė dot as uji i bekuar. Madje as gjaku. Pregeli Dashuria? Nė fillim fjalė tė mėdha, pastaj fjalė tė pakta e nė fund fjalė tė shumta. Pajeroni Tė lutem, mė duaj pak, nė qoftė se dėshiron tė mė duash gjatė. Herriku Dashuria ėshtė ēelės qė tek njeriu ēel ēdo gjė. Hoperi Dashuria ėshtė fati, tė cilin ia japim njeri-tjetrit. Sandi Dashuria ėshtė i vetmi pasion qė nuk duron as tė kaluarėn, as tė ardhmen. Balzaku S'ka dyshim qė dashuria ėshtė fshehtėsi e pashpjegueshme. Myse Asnjėherė nuk dashuron mjaft, nė qoftė se nuk dashuron shumė. Peshi Njerėzve u pėlqen mė shumė dashuria se martesa, pėr kėtė arsye romanet janė mė argėtues se historia. Shetmfori Tė dashurosh do tė thotė tė duash njė tjetėr mė shumė se veten. Femau Dashnorėt nė botė shohin vetėm veten, harrojnė se i shohin tė tjerėt. Platoni Kur dashuron, edhe majmuni tė duket i bukur, kur nuk dashuron nuk tė pėlqen as lulja lotos. Kineze Njerėzit mė tepėr mundohen pėr bukėn dhe dashurinė. Japoneze Dashuria asnjėherė nuk lind nė shpirtin e prishur. Ikbali Vajza mė shumė i beson dashurisė, se sa nėnės sė vet. Gėte Nuk ėshtė vėshtirė tė dashurosh, vėshtirė ėshtė ta shprehėsh atė. Myse Dashuria lind, jeton dhe vdes nė sy. Shekspiri Tė frikėsohesh nga dashuria do tė thotė tė frikėsohesh nga jeta, e ata qė frikėsohen janė tri herė tė vdekur. Raseli Ēdo dashuri kalon, kurse mosmarrėveshjet mbesin pėrgjithmonė. Dostojevski Mė duket se mund tė dashurojnė shumė vetėm ata qė dinė edhe tė urrejnė shumė. Cezari Nė qoftė se je njeri bėj dashuri, nė qoftė se je lule bėhu mimozė. Hygo Mė mirė tė dashurosh dhe tė humbėsh, se sa asnjėherė tė mos humbėsh. S.Bemardi Tė dua sepse mė dhe dashurinė. E dua dashurinė sepse ma dhe ti. Bodleri Njė dashuri ėshtė, por kopje tė saja ka me mijėra. La Rosh*****o Nga gjithė pasionet, dashuria ėshtė mė e fuqishmja, ajo nė tė njėjtėn kohė sulmon zemrėn, kokėn dhe vetėdijen. Volteri Dėshira dhe dashuria janė krahė pėr vepra tė mėdha. Gėte Dashuria ėshtė prore fisnike dhe e bukur, por e vėrteta kujdeset qė ajo tė kalojė nėpėr pyllin e hithėrave. Keseli Ē'ėshtė risia? Njė ėndėrr. Ē'ėshtė dashuria: pėrmbajtja e ėndrrės. Kierkegardi Dashuria ėshtė hapėsirė dhe kohė e matur me zemėr. Prusti Pas dashurisė nuk ka gjė tjetėr, veē vdekjes. Zola Mė fatkeq nga tė gjithė njerėzit ėshtė ai qė nuk dashu-ron mė, e qė nuk mund tė harrojė dashurinė e parė. Mickijeviēi Dashuria ėshtė jeta, ėshtė lumturia qė ia mbush zemrėn, ėshtė atmosfera ku ajo merr frymė si tė dojė, ėshtė himni i amshuar qė ia drejton krijuesit. P.Vasa Dashuria ėshtė fizikė, ndėrsa martesa kimi. Dyma Dashuria ėshtė si zogu, qė mė shumė dėshiron dėnim nga njė dorė se lėmoshė nga dora tjetėr. Koltoni Nė dashuri ėshtė e lejuar ēdo gjė: himni, tradhtia, mashtrimi. La Fonteni Rruga mė e gjatė pėr nė varr ėshtė rrruga e dashurisė Spamjolle Dashuria sheh pėrmes syzeve magjike, tė cilat bakrin e shndėrrojnė nė ar, varfėrinė nė pasuri e guralecėt nė margaritarė. Servantesi Kur njeriu ka dashuri, s'ka frikė. Konfuēi Edhe nė kasollen mė tė vogėl ka vend pėr dy tė dashuruar. Shileri Dashuria ėshtė moralisti mė i kėndshėm dhe mė i qetė. Bekoni Dashuria platonike ėshtė vullkan pa erupcion. Pitigrili Dashuria ėshtė ajo pa tė cilėn nuk mund tė jetohet. Remarku Shumicės sė njerėzve u duhet mė shumnė dashuri, se sa e meritojnė. Ebner -Eshenbahu Dashuria nuk fitohet, ajo vjen vetvetiu. Ueselmani Dashuria ėshtė tėrė jeta e gruas, kurse njė episod nė jetėn e mashkullit. De Stali Dashuro tė tjerėt nėse do tė tė dashurojnė. Seneka Sigurisht, ėshtė vėshtirė tė jesh pa dashuri tek ende ke dėshirė tė dashurosh, por shumė mė vėshtirė tė tė dashurojnė kur nuk e do mė dashurinė. Kurtleni Ai u martua me tė sepse e dashuroi. Ajo e deshti atė,sepse u martua. Gilli Ē'ėshtė dashuria? Rast i volitshėm pėr dhembje tė gjatė. Eminesku Koha zakonisht ėshtė e bukur, kur bėn dashuri. Stivensoni Besnikėt njohin vetėm anėn triumfuese tė dashurisė, kurse tė pabesėt edhe tragjiken. Vilde Mė ėmbėl se dashuria nuk ka, por pas saj vjen urrejtja. Longfellou Dashuria ua merr mendtė atyre qė i kanė dhe ua jep atyre qė nuk i kanė. Didroi Kur dikush dashuron, ai fillon ta mashtrojė vetveten dhe pėrfundon duke mashtruar tė tjerėt. Uajldi Antitezė e dashurisė nuk ėshtė e thėnė tė jetė pėrherė urrejtja. Mund tė jetė njė dashuri e re. Kotarbinski Kur njeriu kupton pse dashuron, atėhere pushon sė dashuruari. Jesenski Nė qoftė se dashuron, askush nuk mund tė tė bėj gjė. Kieopatra Miqėsia dhe dashuria janė dy lule nė njė rrėnjė. Vetėm se dashuria ka disa petale mė shumė. Klopshtoku Ku sundon dashuria nuk ka as tė mėdhenj as tė vegjėl. Japoneze Nė qoftė se miqėsia nuk pėrmban dashuri, dashuria pėrmban miqėsi. De KosteriDashuria ėshtė e amshuar deri sa zgjat. Renie Ikja ėshtė fitoria e vetme nė dashuri. Bonaparti Dashuria ėshtė mė e vjetra, mė e reja, e vetmja ngjarje botėrore. Rikerti Tė dashurosh nuk do tė thotė tė jesh i lumtur, do tė thotė tė zgjedhėsh vuajtjen tėnde. Gogoli Dashuria ėshtė shpesh rezultat i kurorėzimit Molieri I frikohemi vetėm atij qė e duam. Tolstoi Dashuria ėshtė si sėmundja infektuese: sa mė tepėr njeriu frikėsohet aq mė tepėr e pėson. Dekobra Dashuria lind nga besimi, jeton nga shpresa por vdes nga mėshira. Monteskie Dashuria ėshtė si supa: lugėt e para janė shumė tė nxehta, tė fundit shuraė tė ftohta. Manjani Dashuritė e mėdha janė tė rralla, siē janė tė rralla veprat e mėdha. Adleri Kur ndonjė dashurie i vjen fundi, tė dobėtit kukasin dhe menjėherė gjejnė dashnore tė reja, kurse tė menēurit me kohė i kanė pasur tė rezervuara. Uajldi Tragjedia e madhe e jetės nuk ėshtė se njerėzit vdesin, por se pushojnė sė dashuruari. Momi Dashuria nuk ka vite. Ajo lind ēdoherė. Paskali j Kush ndalet tė mendohet pėr dashuri, nuk dashuron mė. Kocebu Dashuria bėn ēudira ēdo ditė: ajo dobėson tė fuqishmin, forcon tė dobėtin, nga i menēuri bėn budallain, i nga budallai tė menēurin, favorizon pasionet dhe zhduk arsyen. Me njė fjalė, i pėrmbys gjėrat. Polaku Tė jesh i dashuruar do tė thotė mė tepėr se tė jesh i pasur, sepse do tė thotė tė jesh i lumtur. Tileri Kam lexuar diku se dashuria ėshtė kapitulli i parė nė librin e madh tė mosmirėnjohjes. Sandi Dashuria ėshtė ēėshtje e ndjenjave e jo e dėshirave. Nuk mund tė dashuroj pse dua, e mė sė paku pse duhet, andaj dashuria e obliguar ėshtė e marrė. Kanti Dashuria fitohet me dashuri. Spanjolle O zot, kur tė vdes, ruaje nė qetėsinė tėnde vetėm njė fjalė pėr mua:"Kam dashuruar". Tagora Dashuria ēdoherė ėshtė fillimi i dijes, siē ėshtė zjarri fillimi i dritės. Lagerlefi Derisa dashuria ėshtė e verbėr, s'ka arsye pėr ndarje. Z.Lenēi Dashuria ėshtė ndoshta i vetmi shikim i pėrkryer qė mund ta hedhim nė amshim. Hajsi Gjendja e dashurisė si duket ėshtė e vetmja gjendje normale e shpirtit tė njeriut. Ēehovi Tė dua mė shumė se dje, e mė pak se nesėr. Zheraldi Kam pirė qė t'ju harroj. Por pėr fat tė keq, kur jam dehur, ju kam parė dyfish. Ashardi Dashuria ėshtė njė lindje e re. Gjermane Dashuria ėshtė pėlhurė qė thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qėndisje. Volteri S'ėshtė i mirė gardhi me ristela, as dashuria nė fqinjėsi tė mirė; i mirė ėshtė gardhi me dėrrasa dhe dashuria nė largėsi. Rumune Sa mė shumė gjykohet, aq mė pak dashurohet. Shamfori Atje ku ka mė shumė dashuri, atje edhe dhembja ėshtė mė e madhe. Qosja Pėr dashnorin s'ka gjė mė tė ėmbėl se lotėt kur fshi-hen nė duart e sė dashurės. S.Frashėri S'ka diell pa dritė, as njeri pa dashuri. Gėte Mundet ndonjėherė tė harrohet ēka ėshtė dashuria? Ruso Dashuria ėshtė njė ngjarje botėrore, por private. Polgari Tė ndahesh vetėm pse mė nuk e do ėshtė budallallėk, njėsoj si tė martohesh me dikė vetėm pse e do. Gabori Dashuria ėshtė pėrmbajtja e vetme e gjėrave nė kėtė kohė tė pakuptimtė. Habe Kur njeriu dashuron, dėshiron tė bėj diēka, prandaj dėshiron tė sakrifikojė, dėshiron tė shėrbejė. Heminguei Dashuria ėshtė si rrobat: kėnaqėsi ėshtė kur i ndėrron shpesh. Fleēeri Ta kėrkosh me arsye rrugėn tek dashuria, ėshtė njėsoj si tė kėrkosh diellin me qiri. Rumi Vetėm dashuria mund ta ndėrtojė brenda njė nate Murin Kinez. Koreane Jeta pa dashuri ėshtė si viti pa pranverė. Suedeze Me atė qė duhemi, tallemi mė sė shumti. Franceze Ēdo ndarje ėshtė njė pjesė e vogėl e vdekjes. Fmnceze Bukuria pėr njė herė, dituria pėr gjithė herė. Shqipe Bukuria ėshtė si lulja kur lulėzon, por shpejt vyshket. Italiane Bukuria ėshtė premtim i fatit. Stendali Tė bukura janė vetėm ato gjėra, qė nuk na interesojnė. Uajldi Ishte e bukur si gruaja e huaj. Morandi Ari ėshtė i bukur, por bukuria ia tajkalon. Masingjeri Bukuria e vėrtetė, si dhe menēuria e vėrtetė ėshtė shumė e thjeshtė dhe e kuptueshme pėr tė gjithė. Gorki Bukuria ėshtė diē shtazarake nėse nuk pėrshkohet edhe me menēuri. Demokriti Bukuria frenon ēdo zemėrim. Gėte Nė gjumė dhe nė errėsirė ēdo gjė ėshtė e bukur. Vidmari Bukuria e tėrheq vjedhėsin mė tepėr se ari. Shekspiri Gruaja e bukur e vera e ėmbėl, farmak pėr zemėr. Shqipe Bukuria ėshtė burimi i tė gjitha dashurive dhe fatkeqėsive tė mėdha. Lakorderi Vetėm e vėrteta ėshtė e bukur. Dekarti Bukuria ėshtė letra qė i rekomandohet zemrės. Shopenhaueri Qeni pėr qenin ėshtė mė i bukuri, ashtu si njeriu pėr njeriun. Epiharmi Tė bukurit janė tė bukur vetėm pse janė tė rrethuar nga tė shėmtuarit. Shezali Mbretėresha e vetme e vėrtetė ėshtė bukuria e gruas: sundon posa tė paraqitet. Shileri Nuk ėshtė e bukur ajo qė ėshtė e bukur, por e bukur ėshtė ajo qė ju pėlqen. Italiane Bukuria ėshtė burim i pashtershėm i gėzimit pėr atė njeri qė di ta gjejė kėtė burim. Kareli Tė bukurve ēdo gjė u falet. Boigny Bukuria gjithmonė u sjell femrave dhe meshkujve mė shumė dhembje se sa gėzim. Tomazeu Dashuria e parė ėshtė mė e ėmbėl se mjalti i bletėve. Dctgestane Dashuritė e para janė si dhėmbėt e parė: dalin pa dhembje dhe ua lėshojnė vendin tė tjerėve. Dyma i Ri Vetėm dashuria mund ta ndėrtojė brenda njė nate Murin Kinez. Koreane Jeta pa dashuri ėshtė si viti pa pranverė. Suedeze Me atė qė duhemi, tallemi mė sė shumti. Franceze Ēdo ndarje ėshtė njė pjesė e vogėl e vdekjes. Fmnceze Bukuria pėr njė herė, dituria pėr gjithė herė. Shqipe Bukuria ėshtė si lulja kur lulėzon, por shpejt vyshket. Italiane Bukuria ėshtė premtim i fatit. Stendali Tė bukura janė vetėm ato gjėra, qė nuk na interesojnė. Uajldi Ishte e bukur si gruaja e huaj. Morandi Ari ėshtė i bukur, por bukuria ia tajkalon. Masingjeri Bukuria e vėrtetė, si dhe menēuria e vėrtetė ėshtė shumė e thjeshtė dhe e kuptueshme pėr tė gjithė. Gorki Bukuria ėshtė diē shtazarake nėse nuk pėrshkohet edhe me menēuri. Demokriti Bukuria frenon ēdo zemėrim. Gėte Nė gjumė dhe nė errėsirė ēdo gjė ėshtė e bukur. Vidmari Bukuria e tėrheq vjedhėsin mė tepėr se ari. Shekspiri Gruaja e bukur e vera e ėmbėl, farmak pėr zemėr. Shqipe Bukuria ėshtė burimi i tė gjitha dashurive dhe fatkeqėsive tė mėdha. Lakorderi Vetėm e vėrteta ėshtė e bukur. Dekarti Bukuria ėshtė letra qė i rekomandohet zemrės. Shopenhaueri Qeni pėr qenin ėshtė mė i bukuri, ashtu si njeriu pėr njeriun. Epiharmi Tė bukurit janė tė bukur vetėm pse janė tė rrethuar nga tė shėmtuarit. Shezali Mbretėresha e vetme e vėrtetė ėshtė bukuria e gruas: sundon posa tė paraqitet. Shileri Nuk ėshtė e bukur ajo qė ėshtė e bukur, por e bukur ėshtė ajo qė ju pėlqen. Italiane Bukuria ėshtė burim i pashtershėm i gėzimit pėr atė njeri qė di ta gjejė kėtė burim. Kareli Tė bukurve ēdo gjė u falet. Boigny Bukuria gjithmonė u sjell femrave dhe meshkujve mė shumė dhembje se sa gėzim. Tomazeu Dashuria e parė ėshtė mė e ėmbėl se mjalti i bletėve. Dctgestane Dashuritė e para janė si dhėmbėt e parė: dalin pa dhembje dhe ua lėshojnė vendin tė tjerėve. Dyma i Ri Dashuria e parė i ngjan borės sė parė, rrallė ndonjėherė mbetet. Finlandeze. Barra e madhe mund pėr deve, dashuria e madhe mund pėr zemėr. Mongoleze Dhuratė e mirė nga i dashuri ėshtė edhe njė tufė bari. Azerbejxhane Dashuria as nuk mundet tė blihet, as nuk mundet tė shitet. Ēmimi i vetėm i dashurisė ėshtė dashuria. Angleze Dashuria ėshtė e verbėr, por shihet prej sė largu. Italiane Dashuria e parė ėshtė shumė e madhe dhe njėkohėsisht shumė e vogėl. Hygo Nga tė gjithė budallallėqet qė bėn njė vajzė, mė i madhi ėshtė dashuria e saj e parė. Kocebu Njeriu ka shumė dashuri tė mėdha e tė vogla nė jetė, por ka vetėm njė dashuri tė parė. Dostojevski Nė dashurinė e parė gruaja do dashnorin, nė tė tjerat do dashurinė. La Roshfitko Ai qė tė detyron tė qash, ai edhe tė do. Shqipe Dashuria ėshtė kripa e jetės, jeta pa dashuri s'ka asnjė shije. S.Frashėri Kur njeriu e ka zemrėn plot me dashuri, shpirti i ushqehet me shpresa. P.Vasa -Pse dashuron? -Qė tė lirohem prej njė pjese tjetėr tė dhembjes qė s'e shterr puna krijuese dhe qė tė frymėzohem pėr punė. Qosja Dashuria dyshon dhe beson me tė njėjtėn forcė. Xoxa Tė dashurosh do tė thotė tė robėrohesh nga vetvetja. Spasse Kush nuk mund tė tregojė sa dashuron, ka njohur vetėm njė dashuri tė dobėt. Petrarka Dashuria ėshtė iluzion. Uajldi Mėsoni, mėsoni, mėsoni dhe do tė bėheni tė arsimuar; dashuroni, dashuroni, dashuroni dhe do tė bėheni tė mėdhenj. Tomaseu Nė dashuri nuk ėshtė rritur askush. Eemarku Dashuria dhe fati ndėrlidhen kėshtu qė k'ush ėshtė imun nė dashuri, imun ėshtė edhe nė fat. Sheli Kush dashuron nuk guxon tė flasė pėr viktima. Bjernsoni Nė qoftė se askush nuk na do, atėhere as veten tonė nuk e duam. De Stali Nė dashuri ėshtė e mundur tė falėsh shumėēka, por jo edhe tė harrosh. Shamfori Dashuria ka dy pėrcjellės: tė mirėn dhe durimin. Aligieri Dashuria ushqehet me shpresė. Lao Ce Dashuria ėshtė si ngarja e automobilit: starton ngadalė, vozit shpejt, por frenon vetėm kur ėshtė, shumė 5 vonė. Sagani Puthja i ka gdhendur buzėt. Xoxa Puthjet janė lajmėtaret e zemrės. Midėltoni Momenti mė i bukur nė dashuri, qe vėrtetė na deh, ėshtė hyrja: puthja. Zheraldi Duhet ditur se puthja e parė nuk jepet me buzė por me sy. T.Bernardi Puthjet pėr gratė janė si gotat e verės pėr ne: njė pastaj edhe njė, derisa nuk shtrihemi. Linderi Kur puthja flet shumė, atėhere sigurisht nuk punohet pėr botimin e parė. Houpi Tė puthėsh ėshtė si tė pish ujė deti. Sa mė shumė tė pish aq mė shumė ndien nevojė. Firdusi Kam puthur dhe kam pirė, gruan dhe cigaren e parė, tė njėjtėn ditė; prej atėhere s'kam pasur kohė kurrė mė pėr cigare. Toskanini Oshėtima e puthjes nuk ėshtė aq e vrullshme si e topave, por vrulli i saj zgjat mė shumė. Holmsi Njerėzit puthen qė tė mos grinden. Sartri Urrejtja dėmton shėndetin. Dekarti Mendojmė se jemi tė pastėr, ngase urrejmė atė qė nuk e dėshirojmė. Jursenari Vetėm dashurohet dhe urrehet pa arsye. Renardi Kur urrehet deri nė moshėn dyzet vjeēare, urrehet pėrgjithmonė. Konfuēi Urrejtja ėshtė e shkurtėr, kurse dashuria e pakufishme. Mistrali Njerėzit gjithmonė urrejnė mė sė shumti atė qė mė sė tepėrmi e lakmojnė. Menkeni Ashpėrsia lind frikėn, por vrazhdėsia lind urrejtjen. Bekoni Luftėn e ka krijuar natyra, urrejtjen e ka gjetur njeriu. Ēapeku Xhelozia ushqehet me dyshim: ajo shndėrrohet nė ēmendi ose zhduket fare nė ēastin kur nga dyshimi kalon nė siguri. Morrisi Aty ku ka dashuri, aty ka xhelozi. Shekspiri Xhelozia lind ēdoherė me dashurinė, mirėpo jo ēdoherė vdes me tė. Shopenhaueri Vetėm qentė dashurojnė pa xhelozi. Gorki Zėri i xhelozisė ėshtė zėri i natyrės, kėrkon monogaminė. Xhoberti Zemra bėn gjithēka. Molieri Asgjė nuk eshtė mė e ėmbėl dhe mė e fortė se zemra. Lihternbergu Ē'ėshtė zemra? Gjė e rėndomtė: shėndet i mirė dhe kujtime tė kėqija. Heminguei Mendimet e mėdha vinė nga zemra. Vovennargu Arsyeja nuk mė ka mėsuar pėr asgje: gjithė ē'di mė ka dhėnė, mė ka zbuluar zemrėn. Tolstoi Kush do ta kuptojė zemrėn e tjetėrkujt, duhet nisur nga vetja. Gjermane Ajo qė nuk vjen nga zemra, nuk hyn dot nė zemėr. Turke Fitorja mė e bukur ėshtė tė fitosh zemrėn tėnde. La Fonteni Zemra mė e pasur ėshtė ajo qė as nuk blihet as nuk shitet, por vetėm dhurohet. Bernardi Martesa i ngjan vdekjes, sepse shumė njerėz arrijnė tė pėrgatitur. Tomaseu Sido qė tė jetė, martohuni. Nėse merrni grua tė mirė do tė jeni tė lumtur, nėse merrni grua tė keqe, do tė bėheni filozof. Sokrati Ai qė ende s'ėshtė martuar, ende s'ka bėrė ndonjė ga-bim tė madh. Ginisi Martesa pa fėmijė ėshtė si dita pa diell. Latine Martesa ėshtė pėrpjekje qė t'i zgjidhim problemet sė bashku, probleme qė, po tė ishim vetėm, kurrė nuk do t'i kishim. Sagani Nuk ka rėndėsi me kė martohet njeriu, sepse ėshtė e sigurt se mėngjesin e ardhshėm do ta kuptojė qė ai ka qenė dikush tjetėr. Rogjersi Martesa shkon urtė e butė si vallja, plot shfaqje pleqėrishte; pastaj vjen pendimi me kėmbė tė shtrembėra, qė shkon pėrherė e mė shpejt derisa zbret nė fund tė varrit. Shekspiri Martesa e bėrė nė sajė tė kuptueshmėrisė shpeshherė ėshtė mė e suksesshme, se sa ajo e krijuar nė sajė tė dashurisė. Bekoni Martesė e mirė do tė ishte ajo midis burrit tė shurdhėr dhe gruas sė verbėr. Montenji Martesa nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė krijesė e ēuditshme pėr tė nxirė jetėn e njeriut. Tolstoi Nė martesėn fatlume njeriu do mėsuar se s'ėshtė mė i lirė, por edhe nuk guxon tė mėsohet se ėshtė i martuar. Laubi Sidoqoftė, mė mirė tė jesh i martuar se i vdekur. Molieri Dashuria ėshtė tėrė ajo qė pas martesės mbetet pendesė. Tueni Martesa ėshtė ferr dhe parajsė. Gjermane Tė martohesh do tė thotė t'i dyfishosh pėrgjegjėsitė dhe tė humbasėsh gjysmėn e tė drejtave. Shopenhaueri Martesa ėshtė shkencė. Balzaku Njeriu gjithmonė ka dhe mund tė bėjė punė mė tė rėndėsishme se sa tė martohet. Niēe Tė ndershmit martohen shpejt, tė menēurit kurrė. Servantesi Njeriu martohet pse nuk gjykon, pastaj shkurorėzohet pse ka durim dhe nė fund martohet sėrish pse harron. Salakru Martesa vjen pas dashurisė, mu si tymi pas zjarrit. Shamfori Martesa; Kėshtu quaj dėshirėn e dyshes qė dėshirojnė tė shndėrrohen nė njė, por do tė bėhen mė shumė se dy. Niēe Lidhja martesore ėshtė shkollė e lartė altruiste. Balzaku Mosha ideale e mashkullit pėr martesė ėshtė rreth moshės nėntėdhjetė vjeēare, dy minuta para vdekjes. Sinatra Martesa ka probleme tė shumta, por jeta e vetmuar nuk ka kurrfarė kėnaqėsie. Xkonsoni Martesa ėshtė varr i dashurisė, e gruaja kryqi mbi tė. Safiri Nuk ka njeri mė komik se filozofi i martuar. Niēe Martesa e lumtur edhe sot pėrbėhet prej treshes: burrit, gruas dhe televizorit. Buhvaldi Martesa e dėshtuar ėshtė kur gruaja kalon aq kohė nė kuzhinė sa ē'ka kaluar para pasqyrės para fejesės. Tuholski Mosmarrėveshjet nė martesė mė sė shpeshti fillojnė kur gruaja flet shumė, e burri dėgjon pak. Tuvimi Shumė martesa janė dėnime me vdekje, ekzekutimet zgjasin me vite. Strindbergu Bashkėshortėt jetojnė mė gjatė se tė vetmuarit. Mirėpo, pėr ata kjo ėshtė dėnim. Houpi Martesa ėshtė shkolla mė e mirė e rendit, e mirėsisė, e njerėzisė. Mirabo Martesa ėshtė fushėbeteja ku mbaron liria personale. Bekoni Ekziston vetėm njė zgjidhje pėr martesėn pa dashuri: kjo ėshtė dashuria pa martesė. Hiēkoku Nė dashuri ėshtė mbret ai qė dashuron mė sė shumti. Helvecinsi Dashuria qė mund tė vdesė nuk ka qenė dashuri. Auerbahu Engjejt e quajnė gėzim i qiellit, djajtė e quajnė vuajtje e skėterrės, njerėzit e quajnė dashuri. Hajne Turpi ėshtė mėkat i madh kundėr dashurisė. Fransi Dashuria ėshtė epshi mė pėshpėritės. Uilsoni Nė luftė ėshtė si nė dashuri: pėr tė pėrfunduar duhet t'i shihet fundi. Haksli Dashuria ėshtė e verbėr, miqėsia pėrpiqet tė mos shohė asgjė. Bismarku Ata qė vdesin duke dashuruar mbesin shehitė. Muhameti Tė jesh i dashuruar nė vetvete, ėshtė idilė qė zgjat tėrė jetėn. Uajldi ashuria ėshtė si lufta: fillon lehtė, por mbaron vėshtirė. Menkeni Shumė njerėz qė gjatė tėrė jetės kanė dashuruar mund tė flasin mė pak mbi dashurinė, se sa fėmija i cili e ka humbur qenin para njė dite. Uajlderi Jeni tė pėrshėndetur gjithė ju qė dashuroni! Mallkuar qofshin ata qė asnjėherė nuk kanė pasur dashuri; mė shumė mallkuar ata qė ua pengojnė dashurinė tė tjerėve. Shėnim pompejan Dashurojmė, sepse dobėsitė i kemi tė njėjta Suifti Dashuria ėshtė ethe: ajo lind dhe zhduket, kurse dėshira e njeriut para saj nuk ka kurrfarė hise. Stendali Nė dashuri si dhe nė luftė, e drejta gjithmonė ėshtė nė anėn e tė fortit, andaj femra qė dashurojmė gjith-monė do tė ketė tė drejtė. Myse Sqarimi i dashurisė ėshtė shkatėrrimi i dashurisė. S.Bernardi Dashuria ėshtė si fati: nuk do qė tė vrapohet pas saj. Gotje Mė mirė tė mos kesh fare, se sa ta humbėsh dashurinė. Hebeli Nuk ėshtė i dashuruar ai qė nuk dashuron gjithmonė. Euripidi Kush do drurin i do edhe degėt e tij. Molieri Nė dashuri, edhe shumė ėshtė pak. Bomarshe Biseda mė interesante e dashnorėve ėshtė kur heshtin. Furnie Dashuria ėshtė sėmundje e rėndė e shpirtit. Platoni Nė dashuri nuk ka shaka. Shumica fillojnė tė shtiren se janė tė dashuruar, qė pastaj tė jenė vėrtetė tė dėmtuar. Dosi Tė mos jesh asgjė dhe tė mos duash asgjė, ėshtė njėsoj. Fojerbahu Tė gjithė ne jemi rezultat i dashurisė dhe i dalldisė. Bajroni Gjuha e dashurisė ėshtėnė sy. Fleēeri Dashuria ėshtė dobėsia mė fisnike e mendjes. Drajdeni Tragjedia e secilės dashuri ėshtė zemėrgjerėsia. Momi Pėr dashuri, jo pėr urrejtje unė jam lindur. Sofokliu Lufta mė e madhe e jetės sonė ėshtė dashuria. Zilahi S'ka dashuri zjarrin e tė cilės nuk e shuan martesa. Qka Mendoni Per Ker Web a Esht Mir Mir Fantastik Keq Ka Edhe Ma Mir Kosova Ne Kosov Punuar Nga Armendi Ju Deshiroj Nje Shiqim Te Kendeshem
muzik 47016 visitorsmuzik
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free